BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágábban termel a hazai ipar

Idén júniusban az ipari termelői árak összességében 7,5 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit a Központi statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. Az árváltozás hátterében alapvetően a minimálbér 2018 elején bekövetkezett 8 százalékos növekedése, valamint a bázisidőszakhoz viszonyított olajár-emelkedés és a forint átlagárfolyamának gyengülése áll a statisztikusok szerint.

A belföldi értékesítési árak átlagosan 7,3 százalékkal nőttek júniusban, ezen belül a hattizednyi súlyt képviselő feldolgozóipar árai 7,7, a több mint egyharmadnyi súlyú energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) árai 7 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz mérten.

Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 9,8, a beruházási javakat gyártókban 4,7, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,4 százalékkal nőttek az árak emelkedtek júniusban a 2017. júniusihoz képest.

Az ipar exportértékesítési árai 7,6 százalékkal nőttek az előző év júniusihoz képest.

  • Ezen belül a (96,4 százalékos súlyt képviselő) feldolgozóiparban 6,8,
  • a (3,4 százalék súlyú) energiaiparban 25 százalékkal nőttek az árak
  • ágazatspecifikus piaci hatások következtében.

    Fotó: KSH

    Az első félévben a belföldi és az exportértékesítés árai egyaránt 4,4 százalékkal nőttek 2017 első hat hónapjához mérten, így az ipari termelői árak összességében 4,4 százalékkal voltak magasabbak magasabbak voltak 2018 január-június között.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.