BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megugrott az építőgépek lízingje

Több mint duplájára növekedett az építőgépek lízingfinanszírozása az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, miközben a többi eszközkategória vegyesen teljesített. A lízing egyre népszerűbb a kis- és középvállalkozásoknál.

Az első negyedévben 6,12 mil­liárd forint értékben kö­­töttek új szerződéseket épí­tő­gépek beszerzésének finanszírozására a magyarországi lízingcégek, ami amellett, hogy több mint duplája az egy évvel korábbi 2,79 milliárdos volumennek, sokéves rekordnak számít – derül ki a Magyar Lízingszövetség honlapján szereplő részletes statisztikákból.

A szervezet értékelése szerint az impozáns növekedés elsősorban az építőipar jó teljesítményének köszönhető, és 2018 egészére is további bővülés várható.

A többi eszközkategóriánál – különböző okok miatt – már vegyesebben alakult az első negyedév a lízingszövetség számsorai szerint. A gépeknél – ez a kategória a mezőgazdasági, építő-, IT- és egyéb gépeket tartalmazza – bő 31 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a piaci szereplők, ami 1,44 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi mennyiséghez viszonyítva.

A nagyhaszonjárműveknél 43,9 milliárd forintos finanszírozott összeget regisztrált a lízingszövetség
Fotó: MTI/Oláh Tibor

Ezen belül a mezőgépeknél minimális mértékben, 12,06 milliárd forintra emelkedett a finanszírozott összeg, míg a gép, berendezés kategóriában közel 18 százalékos visszaesést mértek, 12,18 milliárd forintnyi új szerződés mellett. (Az utóbbi adat – emlékeztetett a szervezet – így is meghaladja a 2017 előtti években látott szinteket.)

Az IT-berendezések forgalma alacsony, 660 millió forintos volt, még az egy évvel korábbitól is bő 27 százalékkal elmarad.

Itt érdemes figyelembe venni, hogy a kis volumenek miatt egy-két beszerzés is érezhető kilengést okozhat az új szerződések állományánál.

A nagyhaszonjármű kategóriánál (a buszokkal együtt számolva) 43,9 milliárd forintos finanszírozott összeget regisztrált a lízingszövetség, az egy évvel korábbi mennyiséghez képest 12,06 százalékos volt a növekedés. A lakás- és ingatlanlízingnél pedig, bár több mint két és félszeresére nőtt a forgalom, a volumen nagyon kicsi volt, 2018 első három hónapjában 530 millió forintot ért el.

A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.