A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) fogyasztói árindexe a hivatalos inflációs mutató, ám ebben számos olyan tényező hatása tükröződhet, amely csak átmeneti, az alapmutatók viszont kiszűrik ezeket – közölték a Világgazdaság kérdésére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóosztályán. A fő inflációs mutató továbbra is az első számú tényező a monetáris politikában, többek között a jegybanki cél meghatározásánál is ezt alkalmazzák világszerte, ám a középtávú inflációs nyomás meghatározásakor az átmeneti hatások az alapfolyamatok vizsgálatánál figyelmen kívül hagyhatók.
Az alapmutatók feladata, hogy az inflációs folyamatokon felül további információval segítsék a monetáris politikai döntéshozatalt – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője. Emellett a jegybank a folyamatok más szemszögből történő megvilágítására is használja az indikátorokat. Regős szerint a monetáris politikai intézkedések nem azonnal, hanem másfél-két év késéssel hatnak az inflációra, az alapmutatók viszont kiszűrik azokat az átmeneti hatásokat, amelyekre nincs ráhatása az MNB-nek. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője ezt azzal egészítette ki lapunk érdeklődésére, hogy az MNB alapmutatói jól tükrözik a valós trendinflációt.
Jelenleg elsősorban a dohánytermékek jövedékiadó-emelése és a magas üzemanyagár az oka annak, hogy a fő inflációs mutató jelentősen meghaladja az alapmutatók értékét.
Suppan hangsúlyozta: mivel ezeket nem a valós hazai piaci keresleti-kínálati folyamatok határozzák meg, ezért célszerű a hasonló termékektől megtisztítani a fő inflációs számot.
Emelkedett az éves infláció az Európai Unióban és az euróövezetben júliusban az Eurostat pénteken közölt adatai szerint. A legjelentősebben Romániában, Bulgáriában és Magyarországon nőttek a fogyasztói árak múlt hónapban.
Az alapmutatók lassan megközelíthetik a fő inflációs adatot – véli a Takarékbank elemzője. A dohánytermékek jövedéki adójának további emelése inkább felfelé húzza a fő számot, az üzemanyagok árának alakulását pedig a nemzetközi trendek és a dollárárfolyam határozza meg. Suppan Gergely szerint ha nem lesz újabb markáns üzemanyagár-emelkedés, akkor a bázishatások miatt az év végére és a jövő év közepére csökkenhet a fő inflációs szám, így közeledhet a két mutató egymáshoz.
Regős Gábor ezt úgy részletezte, hogy például
a maginflációban nem szerepel az üzemanyagár, a keresletérzékeny termékek inflációja nem tartalmazza a feldolgozott élelmiszerek árát, ezek a termékek az átlagnál jobban drágultak az elmúlt hónapokban.
A Századvég szakértőjének prognózisa szerint a fő inflációs adat és az alapmutatók közötti olló zárulhat a következő időszakban, ugyanis ezek középértéke hosszú távon a fogyasztói árindexhez közelít, vagyis a 3 százalékos jegybanki cél körül alakulhat. Úgy látja, az MNB célja az, hogy az infláció legyen 3 százalék, ne pedig az alapmutatók.
A Commerzbank álláspontja szerint a vártnál hamarabb szigoríthat a Magyar Nemzeti Bank. A laza monetáris politika már nem képes hatékonyan alacsonyan tartani a hozamokat, viszont a forint gyengüléséhez vezet.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasó
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.