Németország külkereskedelmi többlete az idén várhatóan eléri a 264 milliárd eurót (299 milliárd dollárt) a müncheni székhelyű Ifo gazdaságkutató intézet előrejelzése szerint. Ezzel messze megelőzi a 200 milliárd dolláros többlettel záró Japánt és a 110 milliárd dollárral harmadik Hollandiát. Az árukereskedelem 200 milliárd, a külföldi eszközökből befolyó jövedelem mintegy 63 milliárd dollárral járul hozzá a többlethez, míg a szolgáltatásokat illetően 18 milliárd eurós deficit várható – ismertette a jelentést a Deutsche Welle internetes kiadása.
Az árukereskedelemben jelentkező többlet elsősorban a tartósan erős eurózónás, európai uniós és amerikai kereslet következménye. A külkereskedelmi többlet a GDP 7,8 százalékát teszi majd ki, ami némi visszaesés a 2017-es 7,9 százalékhoz képest.
Az adatok valószínűleg tovább szítják majd a Németországgal szembeni bírálatokat, és nem csupán Donald Trump amerikai elnök részéről. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint részben a hatalmas német többlet okolható a globális gazdasági feszültségekért, és veszélyezteti a nemzetközi pénzügyi stabilitást. A Die Welt című napilapban augusztusban írt vezércikkében Maurice Obstfeld, az IMF vezető közgazdásza azt is Berlin szemére vetette, hogy csak „legföljebb tétovának minősíthető lépéseket tesz a többlet lefaragására”.
A német dominancia súlyos terhet ró az EU többi tagállamára is, amelyekkel szemben tavaly az árukereskedelemben 159,3 milliárd dolláros többletet halmozott fel. Az idén ez az összeg valószínűleg jóval magasabb lesz, a Bundesbank számításai szerint az év első négyhavi adatainak alapján eléri a 175 milliárd eurót. 1957, vagyis az EU elődje, az Európai Gazdasági Közösség megalapítása óta nem volt olyan év, amikor Németországnak hiánya lett volna a többi tagállammal folytatott árukereskedelemben – emlékeztetett az amerikai CNBC.
Az IMF mellett az Európai Bizottság is régóta sürgeti Németországot, hogy a bérek növelésével és befektetésekkel serkentse a belső keresletet, így járuljon hozzá a globális gazdasági egyenlőtlenségek csökkentéséhez. Mindkét testület úgy véli,
egészségtelen és hosszú távon fenntarthatatlan, ha a külkereskedelmi többlet meghaladja a GDP 6 százalékát, mert ez azt jelenti, hogy más országok hiányt halmoznak fel, és eladósodnak.
A bírálók szerint a német kormánynak elsősorban az infrastruktúrára és a digitalizációra kellene többet fordítania a központi költségvetésből, hogy hazacsábítsa azokat a cégeket, amelyek külföldön fektetnek be.
Trump egyik legfőbb ellenségének minősítette Németországot a jelentős külkereskedelmi többlet miatt, és importvámokat helyezett kilátásba a legfontosabb német exportcikkre, az autóra. Felsorakozott melléje Emmanuel Macron francia elnök is Németország ostorozásában. Májusban figyelmeztette Berlint, hogy abba kellene hagynia „a költségvetés és a kereskedelmi többlet állandó fetisizálását: ezek mindig mások kárára növekednek”.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.