A vártnál korábban, már augusztus végén újrakezdődnek a kereskedelmi tárgyalások az Egyesült Államok és Kína között a feszültségek enyhítése érdekében – jelentette be tegnap a pekingi kereskedelmi tárca. Elemzők ugyan pozitívan értékelik ezt a fejleményt, óvnak azonban a túlzott derűlátástól, a megbeszéléseket ugyanis miniszterhelyettesi szinten folytatják majd, és azokon amerikai részről a pénzügyi tárca vesz részt, vagyis valószínűtlen, hogy áttörést érhetnek el a kérdések megoldásában.
Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi képviselő később akar Kínára összpontosítani, mert előbb végeznie kell az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) újratárgyalásával. Washington egyelőre külön egyeztet Mexikóval, és az idő mindkét felet sürgeti: Donald Trump a novemberi félidei kongresszusi választás előtt be akarja bizonyítani a választóinak, hogy az erős kéz politikája sikerre vezet, mexikói partnere pedig alá akarja írni az egyezményt, mielőtt december 1-jén átadja a hatalmat az utódjának.
Ehhez legalább az egyezménytervezetnek el kell készülnie augusztus 25-ig, az amerikai kormányzatnak ugyanis bármiféle szerződés aláírása előtt 90 nappal értesítenie kell a kongresszust.
A Politico megbízható forrásokból származó értesülése szerint mind a két fél tett engedményeket. Mexikó hajlandó elfogadni az amerikai követelések nagy részét az egyik legvitatottabb kérdésben, az autóipar területén. Washington szigorúan szabályozni akarja, hogy a gépjárműalkatrészek hány százalékának kell a NAFTA-országokból származnia ahhoz, hogy elkerüljék a vámokat.
Most 62,5 százalék az arány, ezt Washington eredetileg 85 százalékra akarta emelni, de májusban csökkentette a követelését 75 százalékra – azzal a feltétellel, hogy a kis teljesítményű autók 40, a kisteherautók 45 százalékát legalább 16 dolláros órabérért dolgozók állítják elő.
Mexikó állítólag elfogadta azt is, hogy az ágazatban felhasznált acél, alumínium és műanyag meghatározott százalékának a három tagországból kell származnia.
Washington cserébe hajlandó lemondani arról az ellentmondásos javaslatról, amely megkönnyítette volna az amerikai zöldség- és gyümölcstermelőknek, hogy versenyjogi eljárást kezdeményezzenek az olcsó mexikói szezonális termények miatt. Emellett belement abba is, hogy maradjanak meg az eredeti, 1994-ben aláírt egyezménynek a viták rendezését szabályozó rendelkezései. „Gyakorlatilag megvan az egyezség” – mondta a lapnak a név nélkül nyilatkozó forrás.
Ez azonban csak egy keretegyezmény, mert nyitva maradtak jelentős kérdések, amelyek közül a legfontosabb az úgynevezett megszüntetési záradék, vagyis az az amerikai követelés, hogy a szerződés automatikusan érvényét veszítse öt év után, ha a résztvevők nem döntenek a folytatás mellett. Erről nem is tárgyaltak az utóbbi időben, mert a lehetőséget Mexikó és Kanada is határozottan elutasítja.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.