Rendkívül ingadozóvá vált az olasz államkötvénypiac a hét végére, a jövő évi költségvetéssel kapcsolatos vita eladási hullámot váltott ki. Csütörtök estétől péntek délutánig a tízéves hozam 40 bázispontot emelkedett 3,05 százalékig, ahol június eleje, az olasz kormányválság óta nem járt. A kétéves hozam is 40 bázispontot emelkedett az 1,1 százalékos szintig, ez szintén majdnem két hónapos rekord. Később korrigáltak a hozamok, de még mindig 20-30 bázisponttal vannak a csütörtöki felett. Az árfolyamok a hét vége második felére már nőni kezdtek: vélhetően a befektetők rárepültek az olcsó eszközökre.
A kétéves papír 1 százalék fölötti hozamot hoz, ez nagyon jó beszállóár
– mondta a Reutersnek egy milánói kötvénykereskedő.
Az olasz kormány megtárgyalta a jövő évi büdzsét: a tervezet már tartalmazza az adócsökkentés első lépéseit, és elkezdi a nyugdíjreformot. Az ülés után Giovanni Tria gazdasági miniszter hiába mondta, hogy elégedett, szavai nem nyugtatták meg a piacot. A probléma ugyanis az, hogy Olaszország GDP-arányos államadóssága már így is 132 százalékos, az új büdzsé pedig tovább rontana a mutatón. Az olasz kormány tervei szerint az állami kiadásnövelést államkötvény-kibocsátásból fedezik majd.
Hiába tehát az Európai Bizottság nyomásgyakorlása, hogy a kormány inkább kiadást csökkentsen és bevételt növeljen, Olaszország, úgy tűnik, hagyná még magasabbra kúszni az adósságrátát.
Míg az olasz államkötvénypiac hullámvasúthoz hasonlított az idén, addig a vállalati kötvények stabilan teljesítenek, a hozamuk is alacsonyabb, tehát a befektetők jobban bíznak a vállalatokban, mint az államban. Az IHS Markit iBoxx Total Return indexe az olasz vállalati kötvények esetében 2 százalékot ereszkedett idén, míg a tízéves benchmark államkötvényindex több mint 3 százalékot. Persze a vállalati kötvényindex esetében azoknak a cégeknek a teljesítménye számít leginkább, amelyek stabil, fizetőképes külföldi kereslettel rendelkeznek, és nincsenek kiszolgáltatva a belső fogyasztásnak.
A Ferrari, az Enel, az Eni vagy olyan luxusmárkák, mint a Luxottica vállalati kötvényhozamai alacsonyabbak, mint az államkötvényekéi.
Az év elején még az államkötvényeket szerette jobban a piac, de a kormányválság és az a pletyka, hogy az új kormány kiléptetheti az országot az euróövezetből, négyéves csúcsra emelte a hozamokat. A JPMorgan elemzésében azt írta, hogy az államkötvények csak a politikai okokból magas CDS-felár miatt teljesítenek rosszabbul. „A legtöbb olasz nagyvállalatot angol mintára vezetik, és inkább vonatkoznak rájuk a nemzetközi, mint az olasz kereskedelmi jogi szabályok. Ráadásul a legtöbb ilyen vállalatnak mélyen diverzifikált külföldi portfóliója van, nincsenek kitéve az anyaország üzleti és gazdasági körülményeinek” – olvasható az elemzésben. Tehát míg az államkötvények ki vannak téve a politikai bizonytalanságnak, a vállalati kötvények ettől függetlenül képesek teljesíteni, ezért a piac is jobban szereti őket.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.