Erős fél évet zárt a magyarországi lakáspiac: az első hat hónapban a bankok közel 400 milliárd forint összegben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket, éves összevetésben 36 százalékos az emelkedés – derül ki a BankRáció.hu jegybanki és saját adatokon alapuló összeállításából.
A féléves számok tulajdonképpen nem meglepők, a havonta érkező adatokból már látni lehetett, hogy bőven 30 százalék feletti növekedés lesz az új lakáshitelek piacán. Az emelkedés részben a lakáspiaci élénkülés, ezen belül a használt és új lakások iránti kereslet következménye. Szerepet játszik a bővülésben az állami lakástámogatási rendszer és a nettó reálbérek jelentős emelkedése is
– mondta Trencsán Erika, a BankRáció.hu szakértője.
Az új lakáshiteleken belül egyre nagyobb a hosszabb távon kiszámítható, több mint egy évre fix törlesztést garantáló konstrukciók aránya, miközben a rizikósabb, változó kamatozásúak fokozatoan visszaszorulnak. Januárban a változó kamatozású lakáshitelek aránya a teljes piacon még 32 százalékos volt, aztán hónapról hónapra csökkent. Júniusban mindössze 16 százalékot tett ki, vagyis csak minden hatodik lakáshitelnél választottak változó kamatozást a hitelfelvevők.
Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb a legalább egy évig fix törlesztőrészletű lakáshitelek aránya.
Az első fél évben a közel 400 milliárd forintos piac 78 százalékát fedték le. Trencsán Erika szerint a fix törlesztésű lakáshitelek között is érdemes különbséget tenni, mert az egy–öt évre, illetve az öt–tíz évre azonos törlesztést biztosító konstrukcióknál biztonságosabbak azok, amelyek legalább tíz évig vagy a futamidő végéig vannak rögzítve. Ezek ugyanis bármilyen kamatváltozás esetén azonos havi kiadást garantálnak, márpedig a nemzetközi gazdasági környezet miatt elképzelhető, hogy a lakáshitelkamatok emelkednek a következő időszakban.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.