Több ötlet is létezik a szabolcsi almapiaci feszültségek miatt ismét előtérbe került feldolgozóüzem létesítésére
– nyilatkozta a Világgazdaságnak Nagy István agrárminiszter. Szerinte fontos az, hogy az üzem – amelynek nemcsak az alma, hanem más gyümölcsök, például az idén alacsony áron átvett meggy feldolgozására is alkalmasnak kell lennie – a piacvezető Austria Juice kapacitásához hasonló méretű legyen, ugyanis csak így tud ármeghatározóvá válni a piacon.
Lényeges szempontnak nevezte a miniszter, hogy
ne csak az alma feldolgozása oldódjon meg az új üzem létesítésével, gondolni kell a feldolgozott termék elhelyezésére is.
Például eljuttatható az almalé az iskolákba az iskolagyümölcs-programban. A mérlegen lévő koncepciók egyike egy teljesen állami tulajdonú feldolgozót tartana optimálisnak, van olyan is, amely a termelői tulajdont, de felmerült valamely meglévő kapacitás megvásárlása is. Nagy István szerint a Vidékfejlesztési programban adottak a források, így a kiérlelt projekt pályázati forrásra is számíthat.
Az Agrárminisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), az Agrármarketing Centrum (AMC) és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet által szervezett őszi almafogyasztás-ösztönző kampány nyitóeseményén Nagy István elmondta, hogy az idén Magyarországon a tavalyinál körülbelül 25 százalékkal több, várhatóan 730 ezer tonna alma terem, ám ez az időjárástól függően lehet 700, de 750 ezer tonna is.
A megtermelt mennyiség 70-75 százaléka csupán ipari feldolgozásra alkalmas, ezért az agrártárca célja az, hogy az étkezési alma arányát 50 százalékra emelje.
A miniszter kihangsúlyozta, hogy a pályázatok eddig is ezt a célt szolgálták. Az almatermelés átalakítása mellett a fogyasztás növelése is fontos a tárcának, amit marketingakciók mellett úgy is segítene, hogy a szakmai szervezetekkel közösen kidolgozná a gyümölcsnek a vásárlókhoz vezető legrövidebb útját.
Váratlan és meglepő volt, és a piaci helyzet nem is indokolta, hogy a léüzemek ilyen alacsony – Lengyelországban kilogrammonként 15, Magyarországon pedig 13 forintos – felvásárlási árat hirdettek meg a szezon indulásakor – mondta Győrffy Balázs, a NAK elnöke. Azért is számítottak nyugodt évre, mert tavaly nagyon gyenge volt az európai termés, az átlagos 11,4 millió tonna helyett csak 9,3 millió tonna termett, az étkezési alma a nyár közepére el is fogyott. Bár az idén az átlagosnál 1,2 millió tonnával nagyobb termés várható, a kínai terméskiesés éppen az itteni átlagtermésnek felel meg. A NAK-elnök szerint ilyen piaci körülmények között még a demonstrációkkal kikényszerített 20 forintos áron is „lehetne alaktani”, de ha ez a kialkudott ár megfelel a termelőknek, a NAK is elfogadja.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.