A befektetők gyakorlatilag tudomást sem vettek arról, hogy Donald Trump amerikai elnök újabb 200 milliárd dollár értékű kínai importárura vet ki 10 százalékos vámot.
A piacok nyugalma részben azzal magyarázható, hogy előre beárazták a jövő hétfőn életbe lépő újabb vámokat. Trump bejelentése „többé-kevésbé megegyezik azzal, amit korábban ígért” – írták a Citi elemzői, akik szerint az újabb tarifák 33 bázisponttal vágják majd meg a kínai gazdasági növekedést. A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet nagyjából hasonlóra, a kínai GDP 0,3-0,5 százalékos visszaesésére számít az év végére, amikor a 10 százalékos vámok 25 százalékosra emelkednek.
A hatás azért lesz viszonylag mérsékelt Gabriel Felbermayr, az intézet igazgatója szerint, mert Kína az utóbbi időben csökkentette exportfüggőségét, ami most kifizetődőnek bizonyul.
A Citi elemzői úgy vélik, hogy a kereskedelmi háború éleződni fog, mielőtt javulna a helyzet. Ezt támasztja alá a kölcsönös fenyegetőzés is. Az amerikai elnök figyelmeztetett, hogy ha Kína megtorló intézkedésekkel válaszol, akkor Washington azonnal továbblép a harmadik szakaszba, s további 267 milliárd dollár értékű termékekre vet ki vámot. A pekingi kereskedelmi minisztérium pedig közölte, hogy nincs más választása, mint megtorló csapással válaszolni a vámokra.
Kína már augusztusban nyilvánosságra hozta annak a 60 milliárd dollár értékű árunak a listáját, amelyre szintén szeptember 24-től 5-10 százalékos vámot vetnek ki
– többek között a cseppfolyósított gázról és meghatározott típusú repülőgépekről van szó. Részleteket ugyan nem közöltek, de Peking már augusztusban nyilvánosságra hozta annak a 60 milliárd dollár értékű árunak a listáját, amely vámra számíthat – többek közt a cseppfolyósított gázról és a repülőgépekről van szó.
Emellett egy hét végi pekingi fórumon Lu Csi-vej volt pénzügyminiszter, a társadalombiztosítási alap elnöke fölvetette: a tarifaemelés mellett korlátozhatják bizonyos árucikkek, alapanyagok – például az elektronikai termékek előállításához nélkülözhetetlen ritkafémek –, valamint az amerikai feldolgozóipar számára alapvető alkatrészek exportját. Az újabb vámokat a bőröndöktől az élelmiszerekig egy sor kínai termékre kivetik. Ám kivettek az eredeti listából 300 terméket, így a tarifák nem érintik többek közt a gyermeküléseket és a kínai gyártásra erősen támaszkodó Apple okosóráit és –telefonjait.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.