BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összefogott az amerikai ipar Trump ellen

Kampányt indítanak a legnagyobb vállalatok Donald Trump vámpolitikája ellen. Az elhibázott kereskedelmi stratégia miatt amerikai munkahelyek tízezerszám szűnnek meg, s a lakosság és a cégek is veszítenek a totálissá fajuló vámháborún.

Összefogott több mint 60 amerikai iparági lobbicsoport, hogy nyilvánosan lépjen fel Donald Trump elnök vámpolitikája ellen, miután a színfalak mögött tett erőfeszítéseik nem jártak sikerrel.

Az Amerikaiak a Szabadkereskedelemért nevű mozgalomhoz csatlakozott számos olyan szervezet is, amely a legnagyobb egyesült államokbeli vállalatokat tömöríti, többek közt az Exxont és a Chevront, a Microsoftot, az Alphabetet és az Apple-t, az Amazont, a Macy’st és a Walmartot, az IBM-et, a Facebookot, a Hasbrót és a Barnes & Noble-t.

„Az amerikai ipar szinte valamennyi ágazata képviselteti magát” – hangsúlyozta David French vezető IT-lobbista.

Sok érdekvédelmi szervezet nem hitte el, hogy az elnök ilyen sokáig képes kitartani, és ilyen messzire elmegy a vámok bevezetésében, de a tarifák halmozódó hatása miatt „végre mindenki kénytelen kimondani, hogy ami sok, az sok” – mondta a Reutersnek a vízi járműveket és alkatrészeket gyártó cégek érdekvédelmi szervezetének alelnöke. Nicole Vasilaros szerint az általuk képviselt vállalatoknak a vámok hatására akár 35 százalékos áremelkedéssel kell szembesülniük, s egyre többen kényszerülnek munkahelyek megszüntetésére, hogy kezelni tudják a nehézségeket.

Rengeteg erőfeszítést tettünk az elmúlt nyolc hónapban, hogy meggyőzzük az elnököt és az adminisztrációt: a vámok nem fognak működni. Szerintünk még most sem késő visszalépni”

– nyilatkozta Dean Garfield, az Információs Technológiaipari Tanács (ITIC) vezérigazgatója.

Az amerikai kormányzat eddig vámokat vetett ki az acél- és alumíniumimportra, valamint 50 milliárd dollár értékű kínai árucikkre, de még tart a vizsgálat, amely megágyazhat az autókra és alkatrészekre kivetendő tarifáknak. Emellett a napokban várható, hogy újabb 200 milliárd dollár értékű kínai importra vetnek ki vámokat, Trump pedig még tovább akar menni: már fenyegetett azzal, hogy újabb 267 milliárd értékű árura, vagyis a teljes kínai behozatalra érvényesíti a büntetőtarifákat. Peking eddig minden lépésre azonos értékű és mértékű ellenlépéssel válaszolt.

Fotó: AFP

Míg az eddigi vámok nem érintettek fogyasztási termékeket, az újabb 200 milliárdban már többek közt olyan elektronikai alkatrészek is vannak, melyeknél a költségek emelkedése hatással lesz az egész ellátási láncra, ami végeredményben munkahelyek megszűnéséhez vezethet az USA-ban. Az amerikai Szórakoztatóelektronikai Szövetség (Consumer Technology Association) évi 3,2 milliárd dollárra becsülte a fogyasztókat csak ebben a szegmensben terhelő többletköltségeket – emlékeztetett a MarketWatch.

A mozgalom öt államban – Ohió­ban, Pennsylvaniában, Illinois-ban, Indianában és Tennesseeben – célozza meg a republikánus képviselőjelölteket. Nem akarnak beleavatkozni a november 6-án tartandó félidős választásba, amelyen a képviselőházi többség megőrzése-megszerzése a tét, csak napirenden akarják tartani a kereskedelmi kérdéseket.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.