A 2021–2027-es uniós ciklus fejlesztési prioritásait alapvetően két tényező befolyásolja: nemzeti céljaink és az uniós környezet – közölték a Világgazdasággal az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kommunikációs osztályán. A Nemzeti Versenyképességi Tanács több gazdaságfejlesztési elképzelést már júliusban megtárgyalt, köztük az ITM által összeállított gazdaságpolitikai stratégiát. Az ennek eredményeként kialakított gazdaságfejlesztési koncepciót ősszel vitatja meg a kormány.
Megnehezíti azonban a tervezést, hogy a bizottsági javaslat negyedével csökkentené a Magyarországnak jutó kohéziós keretet, továbbá számos elemében – országspecifikus ajánlásokhoz való kötés, 5 + 2 éves tervezés, rövidebb futamidejű fejlesztések preferálása – korlátozza a mozgásteret. Mindenesetre
a tárca szerint erős alapot teremt, hogy a 2014–2020-as források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja a kormány, előnyben részesítve a hazai kkv-kat.
Stratégiai cél az életminőség javítása, amihez kreatív magyarokra és erős, innovatív hazai vállalkozásokra van szükség. Ezért további versenyképesség-javítást, illetve ipar 4.0-s automatizációs és digitális megoldások alkalmazását ösztönző felhívások megjelenése várható hazai forrásból – erősítették meg az ITM-nél a Világgazdaság értesülését.
Lapunk ugyanis úgy tudja, állami pénzből még idén novemberben-decemberben megjelenhetnek új pályázatok ebben a tárgykörben, s azokra már jövő januárban-februárban be lehetne adni támogatói kérelmeket.
Emellett jövő tavasszal újabb uniós kiírásokkal is lehet kalkulálni a visszahulló források keretéből. Kalkulációink szerint az így felszabaduló összeg a százmilliárdos nagyságrendet is elérheti, e kérdésben az ITM várakozásai óvatosabbak. Az új felhívások kapcsán hangsúlyozták: kitüntetett figyelemmel kezelik a gyors növekedési potenciállal rendelkező cégeket, mert céljuk, hogy legyenek olyan hazai vállalkozások, amelyek saját termékekkel nemzetközileg is versenyképesek lehetnek, a világ élvonalába is kerülhetnek.
Életminőségünk egyik kulcsfontosságú eleme az épített környezet minősége a tárca szerint, ezért az aktuális felhívások közül a hazai építésgazdaság termelékenységnövekedését célzót is kiemelték, melynek keretében 16 milliárd forint igényelhető idén.
Az ITM emlékeztetett: 2017-től 2022-ig eléri a 20 ezermilliárd forintot az építőipari beruházások megrendelésállománya, melyből 15 ezermilliárd közösségi beruházás. Kreatív megoldásokkal, innovatív eszközök és eljárások alkalmazásával a hazai építőipar termelékenysége, kapacitása és a bérek is 20-40 százalékkal növekedhetnek azoknál a vállalatoknál, amelyek az ITM ajánlásait alkalmazzák, például a fejlett projektmenedzsmentet és az előregyártott elemek tervezését, alkalmazását – tették hozzá.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.