A világgazdaság növekedése stabil ugyan, de kevésbé kiegyensúlyozott, és idén, valamint jövőre sem éri majd el az áprilisban jelzett szintet – közölte kedden Balin kiadott őszi jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF).
A szervezet a veszélyfaktorok közül az Egyesült Államok és elsősorban Kína közötti kereskedelmi feszültséget emelte ki, amely már jövőre negatívan befolyásolja mindkét ország növekedését, 2019-ben kezd el ugyanis valójában érződni a kölcsönösen megemelt vámok hatása.
Emellett a jelek azt mutatják, hogy máris elenyészőben van a tavaly elfogadott adócsökkentés hatása, 2020-tól pedig az amerikai gazdaság már lassulni fog, mihelyt a fiskális stimulus az ellentétére fordul – figyelmeztetett a jelentést ismertető sajtótájékoztatón Maurice Obstfeld.
Az IMF vezető közgazdásza egyébként nem aggódik amiatt, hogy a kínai kormány nem lenne képes megvédeni a jüant a további gyengüléstől, de hangsúlyozta, hogy Pekingnek a növekedési ütem lassulása árán is kordában kell tartania a pénzügyi kockázatokat, és a hitelkihelyezés növekedésének megfékezése az egyik legfontosabb szempont.
Ha az Egyesült Államok és Kína megoldást találna a kereskedelmi vitára, az jelentősen javítana a kilátásokon
– hangsúlyozta Obstfeld, bár a globális növekedésre nem a vámháború jelenti az egyetlen veszélyt. A kockázatok közé tartozik az eurózóna tagállamai, valamint Nagy-Britannia és Japán gyengébb teljesítménye és a hitelkamatok emelkedése is, amelynek a hatására egyes feltörekvő piacokon – Argentínában, Brazíliában, Törökországban, Dél-Afrikában, Indonéziában és Mexikóban – megfordult a tőkeáramlás iránya. Súlyosbodtak a helyi politikai bizonytalanságok is, és egyre ingatagabbá váltak a gazdasági fundamentumok.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.