Idén 4,3 százalékkal, a 2018-as negyedik negyedévben éves alapon 3,5 százalékkal nőhet a magyar gazdaság – derült ki a Commerzbank Világgazdasághoz eljuttatott elemzéséből. A régióban is kiemelkedő GDP-emelkedés több tényezőnek köszönhető: az uniós forrásoknak, az autógyárak kapacitásbővítésének, a béremelések és az ultralaza monetáris politika által hajtott fogyasztásnak, valamint a társasági adó csökkentésének.
A Commerzbank prognózisa szerint jövőre jelentős dinamizmusvesztés várható, 2,5 százalékkal nőhet a gazdaság az EU-s pénzek kimerülése és a német gazdasági növekedés mérséklődése miatt, középtávon ugyancsak 2,5 százalékkal emelkedhet a magyar GDP.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az elmúlt években pontosan jelezte előre a fő makrogazdasági mutatók alakulását, így érdemes összevetni a várakozásokat a jegybanki prognózissal, amely idén 4,4 százalékos, jövőre pedig 3,5 százalékos GDP-növekedést jelez.
„Felülvizsgáltuk az inflációs várakozásunkat, és felfelé módosítottuk a számokat, így idén 2,9, jövőre pedig 2,8 százalékos lehet a drágulás üteme” – írják a Commerzbank szakértői. Az MNB 2018-ra vonatkozó prognózisa megegyezik a német bank előrejelzésével, míg jövőre enyhén magasabb, 3,1 százalékos pénzromlást várnak a jegybanki szakértők. Ugyan a vártnál magasabb üzemanyagárak és a gyengébb forintárfolyam miatt a fogyasztói árindex már elérte a 3,6 százalékot, a maginfláció továbbra is a 3 százalékos MNB-cél alatt maradt.
A Commerzbank elemzői várakozása alapján a következő hónapokban a mutató nem zárkózik fel a cél közelébe, amiben jelentős szerepet játszik, hogy az euróövezet drágulási üteme is mérsékelt marad.
A fogyasztói árindex kordában tartása érdekében az MNB lépéseket tehet azért, hogy csökkentse a forint sérülékenységét – hangsúlyozták a szakértők. A jegybank már felülvizsgálta a monetáris politikáját, és kommunikációjában felhívta a figyelmet arra, hogy a monetáris politika semleges irányba mozdulása 2019 végéig megkezdődik. Az MNB az év végéig lezárja a hosszú hozamokra ható jelzáloglevél-vásárlási és monetáris politikai célú kamatcsereprogramját (MIRS), ami a magyar mennyiségi könnyítés végét jelentheti.
Az elemzők szerint az alapkamat viszont még a jövő év végén is 0,9 százalékon állhat.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.