A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közgazdászai két makropályát vázoltak fel a Növekedési jelentésben, a kettő a versenyképességi tényezőkben különbözik. Az első prognózis azzal számol, hogy Magyarország nagy ívű versenyképességi reformok hiányában a közepes fejlettségű országok csoportjában marad, így csak nagyon lassú lehet a felzárkózás Ausztriához. A reformpálya azonban évente átlagosan 4 százalék körüli gazdasági növekedéssel kalkulál, ennek köszönhetően pedig már 2030-ban elérhetjük az osztrák fejlettség 85 százalékát. Ez azt jelenti, hogy tizenkét év alatt közel 30 százalékpontnyi lemaradást hozhat be a magyar gazdaság.
A felzárkózási ütem fenntartásához új növekedési modellre van szükség
– mondta Balatoni András, az MNB igazgatója a Növekedési jelentésről szóló előadásában. A 2010 óta tartó időszakot az extenzív növekedés jellemezte, egyre több ember kezdett dolgozni, ez volt a bővülés fő hajtóereje. Mivel megközelítettük a teljes foglalkoztatottságot, ezért a munkaerő létszámának emelése helyett a hatékonyság növekedésére kellene koncentrálni. Egy ilyen fordulathoz a humán tőke fejlesztésére van szükség, ami az egyének termelékenységét és a vállalatok hozzáadott értékét egyaránt növelné.
A Növekedési jelentés kitér arra is, hogy a termelékenység és a bérek között kétirányú a kapcsolat, fontos, hogy a termelékenységi többletből a bérből élők is részesedjenek, emellett a bérek növelése is hozzájárul a humántőke-felhalmozáshoz és határainkon belül tartásához. A jegybank szakértőinek számításai szerint a következő tizenkét évben a nettó átlagbér 87 százalékkal emelkedhet, ebben nagy szerepet játszhat az egy számjegyű szja-kulcs is. Vállalati oldalon elsősorban a kkv-szektorban lévő tartalékokat kell mozgósítani.
A kkv-knál dinamikus, évi 6 százalékos termelékenységbővülésre van szükség ahhoz, hogy az egész gazdaság a következő években 4 százalék körül bővüljön. A humántőke mellett a hagyományos invesztíciók volumene is kulcstényező a felzárkózásban, mivel a tőke-munka arány számottevően elmarad az osztrák szinttől, ezért a felzárkózáshoz szükség van a beruházási ráta magas szinten stabilizálásához
– húzták alá az MNB közgazdászai. Fontos persze a finanszírozás kérdése is: az MNB álláspontja szerint sikeres felzárkózás csak belső forrásokra alapozva jöhet létre, amit egy hatékonyan működő pénzügyi rendszer csatornáz be a reálgazdaságba. A bankrendszerben, hitelezésben megvan ez a jelentős növekedési potenciál, mivel a hazai hitel-GDP arány messze elmarad az egyensúlyitól.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.