Éves mélypontjára esett tegnapra a bitcoin, a legismertebb kriptovaluta az 5600 dolláros árfolyam alá csúszott. A jegyzés tavaly december óta gyengül, nyár eleje óta azonban stabilan tartotta magát az 5800 dolláros szint fölött. A legnagyobb kapitalizációjú valuta magával rántotta a piacot, a vezető digitális eszközök 6-12 százalékos veszteséget könyveltek el egy napon belül, a hétnapos veszteség átlagosan 10-25 százalékos. Szerdáról csütörtökre virradóra csaknem 20 milliárd dollárnyi tőke tűnt el a kriptopiacról.
Az elemzők találgatnak, mi állhat a zuhanás hátterében, vélhetően egy nagybefektető szállt ki a bitcoin piacáról, ez okozta az árfolyamok meredek esését. Maga az esés ténye azonban keveseket lepett meg, a legtöbb szakértő szerint még jövőre is kitart a medvepiac, már ha egyáltalán elindulnak az árfolyamok felfelé. Pedig lenne minek örülniük a befektetőknek, a közelmúltban két olyan helyről érkezett pozitív vélemény a valutákkal kapcsolatban, amely a hagyományos eszközökbe fektető piaci szereplőknek is mérvadó: először a Morgan Stanley, majd az IMF szólt elismerően a digitális pénzekről.
A Morgan Stanley november eleji elemzése meglepően optimistán fogalmaz: az intézményi befektetők körében egyre nagyobb érdeklődést tapasztalnak a digitális eszközök iránt, olyannyira, hogy már befektetési eszköznek minősíti őket a bank. A bitcoinbefektetések 48 százaléka már befektetési alapoktól érkezik, igaz, jobbára a magas kockázatot kereső hedge fundoktól. Az elemzők jó jelnek veszik, hogy az idén csökkent a valutákkal kapcsolatos bizonytalanság:
egyre kevesebb kriptotőzsdét törnek fel, csökkent a hamis érmekibocsátások (ICO) száma, és mérséklődik a piaci volatilitás. A kockázatok közt viszont még hangsúlyos elem a kereskedés szabályozatlansága, a bányászat magas energiaköltsége és a szabályozott letétkezelés hiánya.
A Morgan Stanley ugyanakkor felhívta a figyelmet a stablecoinok térnyerésére. Ezen stabil valuták árfolyama valamely fiat pénzhez (például a dollárhoz) vagy egyéb értékálló eszközhöz van kötve, így a volatilitása minimális. Az elemzők azonban úgy vélték: ennek a struktúrának is csak akkor van hosszú távon létjogosultsága, ha az adott valuta alacsony tranzakciós költséggel, magas szintű átláthatósággal és szabályozással is rendelkezik.
Christine Lagarde még tovább ment, kijelentette: a nemzeti kormányoknak el kellene gondolkodniuk saját kriptovaluta bevezetésén. Az IMF feje egy hétközi szingapúri konferencián úgy fogalmazott: rohamosan nő a nem pénzalapú tranzakciók száma, a jegybankoknak pedig a folyamat élére kellene állniuk.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.