A konkrét lépések ismerete nélkül nem lehet megállapítani, hogy ténylegesen elérhető-e a fél százalékpontos GDP-növekedési javulás – kommentálta a Világgazdaság kérésére a versenyképességi csomag bejelentését Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Van tere a versenyképesség javításának, így elképzelhető, hogy az intézkedések hatásosak lehetnek, azonban biztosat csak a javaslatok ismeretében lehet mondani – tette hozzá a szakértő.
Hasonló véleményen van Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője, aki lapunk kérdésére hangsúlyozta, hogy fontos feladat az üzleti környezet javítása – például az adminisztráció csökkentésével – és a magasabb hozzáadott érték felé történő elmozdulás.
A célok elérésében az innovációnak és az oktatásnak lehet kiemelt szerepe.
Regős Gábor hozzáfűzte: lesznek költségvetési hatások, de konkrét számokat csak az intézkedések ismeretében lehet mondani, azonban az adminisztratív változások elsősorban nem pénzhez köthetők.
A szerdai kormányülésen tárgyalhatják a Nemzeti Versenyképességi Tanács által hétfőn elfogadott Versenyképes Magyarország programot. A javaslatcsomag hat témakörben, harminc programponttal javítana Magyarország versenyképességén. Ha a javaslatot elfogadja a kormány, akkor adóreform, a foglalkoztatás további bővítése, a vállalatok – kiemelt figyelemmel a kis- és középvállalkozásokra – fejlesztése, a közszféra átalakítása jöhet, illetve az egészségügyi és oktatási fejlesztésekre is sor kerülhet.
A konvergenciaprogram már korábban is 4 százalék feletti gazdasági növekedéssel számolt 2019-re, ami lényegesen magasabb, mint az elemzők vagy akár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásai.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a Pénzügyminisztérium (PM) korábbi középtávú becslése mennyire számolt előre a versenyképességet javító intézkedésekkel, azonban december közepén a tárca kiadhatja a konvergenciaprogram szokásos, éves felülvizsgálatát, amelyben a javaslatok élénkítő hatásával is kalkulálhatnak majd a PM közgazdászai. Érdemes hozzátenni, hogy az idei, vártnál magasabb GDP-növekedés is hatással lehet a jövő évi bővülésre, egyrészt a konjunktúra csúcsa tovább tarthat, mint azt korábban gondolták, másrészt a tavaszi prognózishoz képest magasabb bázissal kell kalkulálni.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.