A 2014–2020-as uniós költségvetési ciklusban a kormány arra törekszik, hogy az EU-s források 60 százalékát fordítsák közvetlenül gazdaságfejlesztésre. Ha ez megvalósul, megtöbbszöröződhet a felhasználás hatékonysága a 2007–2013-as időszakhoz képest, amikor csak a keret 16 százaléka szolgálta ezt a célt – mondta a Világgazdaságnak Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője.
A többletforrások összege éves átlagban a GDP 1-3 százaléka, ami érdemben gyorsítja a magyar gazdaság bővülését. Jobbágy Sándor szerint
a potenciális növekedés szempontjából különösen fontos, hogy a gazdaság alapjait fejlesztő beruházások valósuljanak meg az EU-s források nagyobb részéből, ugyanis ezek a lépések erősítik hosszú távon is a GDP-növekedést.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint az jól érzékelhető, hogy az idei rekordnövekedés főként a beruházásokból fakad, amelyek tetemes része az európai uniós támogatásokhoz köthető. Ugyanakkor az uniós források kiszorító hatása nem ismert, vagyis nem tudjuk, mennyi projekt valósulna meg e pénzek hiányában is. Mégis egyértelmű, hogy ez a növekedés egyik hajtómotorja idehaza és a régióban.
A források lekötésében Magyarország az élen jár, hiszen a keret 105 százalékát már odaítélték
– fejtette ki Virovácz Péter. A régiós országok közül Szlovákia (63 százalék) és Lengyelország (62) nagyjából az EU-átlag körül mozog, míg Csehország (54) a sereghajtók között szerepel. Egészen más a helyzet, ha a tényleges kifizetéseket, vagyis a Brüsszel által folyósított előlegeket és ellentételezett fejlesztési számlákat nézzük.
Az ING Bank szakértője felhívta a figyelmet, hogy
számos elszámolási vitánk volt az Európai Bizottsággal, emiatt a pénzek lassan csorogtak az idén, így a rendelkezésre álló keretnek az előlegekkel együtt is csak a 27 százalékát fizette ki eddig az uniós testület.
Bár Magyarország a saját ambiciózus céljaihoz képest e téren egyelőre le van maradva, a mostani részeredménnyel is V4-es éllovas, hiszen ugyanez az arány a lengyeleknél 25, a cseheknél 22, a szlovákoknál 21 százalék.
A harmadik negyedéves, 5,2 százalékos igazított adattal a GDP-növekedés valószínűleg elérte a csúcsát, de a visegrádi országokban is hasonló folyamat látható – fejtette ki Jobbágy Sándor. A legnagyobb szinkron a szlovák és a cseh növekedéssel összevetve látható, ami a mindhárom országra jellemző, nagy súlyú autóiparnak és az exportvezérelt gazdaságnak tudható be. Az idén a magyar GDP gyorsabban emelkedhet a szlovák és a cseh gazdaságnál, megközelítheti a lengyel bővülés ütemét.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.