A szója és a fehérjenövények támogatása Magyarországon és az Európai Unióban jóval az átlag fölötti, a következő uniós költségvetési ciklusban is a legjobb esély van arra, hogy a kiemelten támogatott kategóriába tartozzanak – jelentette ki egy szakmai konferencián Madarász István, az Agrárminisztérium támogatáspolitikai főosztályának osztályvezetője. Az Európai Bizottság ugyanis prioritásnak tekinti, hogy növekedjen az unióban a növényi fehérjék termesztése. Jelenleg akár három jogcímen is igényelhetnek támogatást a fehérjenövények termesztői, hiszen a területhez kötött alap- és a zöldítési támogatáson kívül termeléshez kötött dotációt is kaphatnak.
Utóbbira a jelenlegi uniós ciklusban évi kétmillió euró fordítható, ami – mivel a szója vetésterülete 2018-ban csökkent az előző évihez képest – azt jelenti, hogy hektáronként több mint 65 ezer forint termeléshez kötött támogatást vehetnek igénybe a szójatermelők, szemben a 2017-es 51 900 forinttal.
Akkor több mint 75 ezer hektárról takarítottak be szóját 2,4 tonnás hektáronkénti átlagterméssel, tavaly pedig 60 ezer hektárról 2,9 tonnás átlaggal. A termőterület csökkenését az is okozhatta, hogy tavalytól már tilos a zöldítésbe bevont területeken növényvédő szert használni. Madarász István szerint a visszaesés átmeneti.
A vetésterület az idén közelebb lesz a 70 ezer, mint a 60 ezer hektárhoz – mondta Bene Zoltán, a szójavetőmagot is forgalmazó Karintia Kft. cégvezetője. Szerinte vonzó lehet a gazdálkodóknak a szójatermesztés eredménytartalma is: a cége által az olajos növényekre készített összehasonlítás szerint az elmúlt három évben a napraforgóval átlagosan 66 ezer, a repcével 82 ezer, a szójával 106 ezer forint hektáronkénti nyereséget lehetett elérni. Ehhez persze kellett a szójatermesztéshez kötött támogatás is, amely, ha fennmarad – márpedig erre minden esély megvan –, akkor további lendületet adhat a hazai szójatermő-terület növekedéséhez.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.