Decemberben 2,7 százalékra mérséklődhetett a fogyasztói árindex a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint, míg a maginfláció 2,6 százalékon maradhatott az előző évhez képest. A pénzromlás tavaly átlagosan 2,9 százalék lehetett, az idén pedig a jegybanki céllal megegyező, 3 százalékos fogyasztói árindexet várnak az elemzők.
A fő mutató decemberre vonatkozó szakértői várakozása megegyezik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt havi Inflációs jelentésében közölt prognózissal. Az elemzőknél 0,1 százalékponttal kisebb drágulási ütemet vár a jegybank 2018-ban, és az idei árindex-előrejelzése is hasonló mértékben marad el a lapunk által megkérdezett szakértők konszenzusától.
Döntően az üzemanyagárak határozhatták meg decemberben az infláció alakulását. A 2017-es bázis magas volt, ám tavaly november–decemberben beszakadtak az üzemanyagárak, a többi területen azonban nem látunk markáns változást
– mondta lapunk kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője hozzátette: az októberben még 80,6 dolláros hordónkénti olajár novemberre 65,9 dollárra, míg decemberre 57,7 dollárra csökkent, ami már éves összehasonlításban is visszaesés, ez pedig jelentősen fékezhette a fogyasztói árindexet. Az élelmiszerek és a dohányáruk viszont átlag felett drágulhattak decemberben.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyan átlag felett drágultak az élelmiszerek, az áremelkedés decemberben már kisebb volt, mint novemberben. A szolgáltatások és a tartós fogyasztási cikkek inflációja a maginflációt felfelé hajthatta, vagyis hosszú idő után először a maginfláció magasabb lehet, mint a fogyasztói árindex.
Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint a bázishatás miatt – 2017 decemberében a fél év legalacsonyabb árindexét mérték – az éves alapon mért pénzromlás üteme nem mérséklődött novemberhez képest, az év utolsó hónapjában 3,2 százalékkal emelkedhettek a fogyasztói árak. Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője az üzemanyagárak 8 százalékos esése mellett azt hangsúlyozta, hogy míg a fogyasztói árindex 3 százalék alá süllyedhet, a maginfláció lassan tovább emelkedhetett.
További béremelkedésre és ezeknek az árakba történő begyűrűzésére számítunk
– ismertette a Világgazdasággal prognózisát Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője. A korábbi üzemanyagár-emelkedés egyszeri árnövelő hatása 2018 végén kifutott, ám a munkaerőpiac továbbra is feszes, és a bérek is emelkednek. Kuti Ákos szerint ezt az év közepétől részben ellensúlyozhatja a munkáltatói járulékok csökkentése. Varga Zoltán, az Equilor elemzője hozzátette: az idei, 3 százalék körüli áremelkedést továbbra is a belső fogyasztás és az olajár enyhe emelkedése támogathatja. Bár a forint árfolyama is fontos tényező, azt a jegybank szigorítása stabilan tarthatja.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.