BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A diszkontláncoknál gyakoribb a részmunkaidő

A diszkontláncok sokkal nagyobb mértékben támaszkodnak a részmunkaidős foglalkoztatásra, mint a hiper- és szupermarketek.

A hazai versenyszférában a fizikai dolgozók mintegy 12 százalékát alkalmazzák részmunkaidőben, a kiskereskedelemben viszont ez az arány még úgy is 23 százalék, hogy az elmúlt négy évben összesen 5 százalékpontos csökkenés figyelhető meg – derült ki a Blokkk.com kimutatásából. Míg 2014-ben a 134 ezer bolti eladóból 38 ezer volt részmunkaidős, addig tavaly 146 ezerből 34 ezer.

Megfigyelhető, hogy a diszkontláncok sokkal nagyobb mértékben támaszkodnak a részmunkaidős foglalkoztatásra, mint a hiper- és szupermarketek. A kereskedelmi portál összesítése szerint

a 2000–5000 dolgozót foglalkoztató üzletláncoknál, így az Aldinál, a Lidlnél és a Pennynél, a csaknem 9800 eladó 42 százaléka volt részmunkaidős az elmúlt évben, eközben az 5000 fő felettieknél (páldául az Auchan, a SPAR, a Tesco) a több mint 25 ezer dolgozónak csak a 20 százaléka tartozik ebbe a kategóriába.

Fotó: Kallus György / VG

A különféle hatékonysági, versenyképességi mutatókban világszerte erősek a diszkontok, Magyarországon is háttérbe szorítják a többieket például az egy alkalmazottra jutó árbevételben. Ilyen a technológiai, működési rendjük, például szűkebb a választékuk, nincs eladót igénylő csemege- vagy hentespultjuk, ami gyorsabb kiszolgálást és kevesebb költséget jelent. A Blokkk.com szerint nem véletlen, hogy a diszkontoknál nyolc órára vetítve magasabbak a bérek az átlagnál, több viszonylatban is ezek adják a legtöbbet.

Igaz, már nem mindenütt, van, amiben például a CBA veri a diszkontot, de akad olyan munkakör is, amelyben a részmunkaidős aldis dolgozó egy órára vetített bére a hó végén kevesebb, mint a Lidl teljes munkaidős munkatársáé.

Az élelmiszer-kiskereskedelmi láncok közül egyébként az Aldi már két héttel azelőtt terítette a lapjait, hogy döntés született a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedéséről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán. Januártól 11 százalékkal bruttó 302 ezer forintra emelte a kezdő fizetéseket mind a bolti eladók, mind pedig a logisztika területén az áru-összekészítők körében, s ehhez még 5000 forint értékű Erzsébet-utalvány társul.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.