A világkereskedelem aktivitása várhatóan az első negyedévben is gyenge lesz, és további visszaesés következhet be, ha fennmaradnak a jelenleg tapasztalható feszültségek – figyelmeztetett a Kereskedelmi Világszervezet (WTO), amely tegnap hozta nyilvánosságra a kilátásokat előre jelző indexét. A negyedéves mutató kilencéves mélypontra, 96,3 pontra esett vissza a novemberi 98,6 pontról. Az indexet hét komponens figyelembevételével állítják össze.
Ezek a következők:
az előző három hónapban folytatott kereskedelem összértéke, az exportmegrendelések, a nemzetközi légi szállítás, a kikötőkben áthaladó konténerek, a járműgyártás és -eladás, az elektronikai alkatrészek és a mezőgazdasági nyersanyagok.
A komponensek közül egyedül a konténerforgalom maradt viszonylag élénk (100,3 pont), de ez is elsősorban annak következtében, hogy sok cég előrehozta a megrendeléseit, hogy elkerülje a további vámemeléseket. A nemzetközi kereskedelmi feszültségek azonban újra kiéleződhetnek a következő hónapokban, ha eszkalálódik az Egyesült Államok és Kína közötti vámháború – figyelmeztetett a WTO.
Az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások újabb fordulója tegnap kezdődött meg Washingtonban szakértői szinten, holnap és pénteken pedig Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi főképviselő és Liu He kínai miniszterelnök-helyettes vezetésével folytatódik. Donald Trump a hét elején úgy nyilatkozott, hogy a múlt heti forduló gyümölcsöző volt. „Nagyon sokat haladtunk előre. Senki sem hitte, hogy ez bekövetkezik” – mondta az elnök, aki korábban már jelezte, hogy a megállapodás érdekében kész elhalasztani a további vámemeléseket.
Legnehezebb részükhöz érkeztek az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi tárgyalások is Peter Altmaier német pénzügyminiszter szerint.
Az Európai Parlament nemzetközi kereskedelemért felelős szakbizottsága kedden kis többséggel – 21 szavazattal 17 ellenében – jóváhagyta, hogy megkezdjék az egyeztetést az ipari termékek vámmentességéről.
A tervezet, amelyről márciusban szavaz az EP, tartalmazza azonban azt is, hogy egy esetleges egyezmény megkötésének feltétele az acél- és alumíniumárukra tavaly kivetett amerikai büntetővámok eltörlése, és a tárgyalásokat fel kell függeszteni, ha Washington újabb tarifákat vezet be.
Ez vonatkozik az autó- és alkatrészimport vámjának megemelésére is, amelyről Trump még nem döntött. Az Európai Bizottság mindenesetre figyelmeztetett, hogy ebben az esetben gyors és hatékony válaszlépéseket tesz. Jean-Claude Juncker, a bizottság elnöke a Stuttgarter Zeitungnak adott interjúban lehetséges válaszként megemlítette, hogy az EU sem fogja feltétlenül tartani magát a több amerikai szójabab és cseppfolyósított földgáz vásárlására vonatkozó korábbi vállalásához.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.