Éves csúcsára ralizott tegnap a Brent árfolyama: a kínai olajimport 4,8 százalékos növekedéséről szóló hírek 64,8 dollárra repítették a jegyzést. A világ legnagyobb olajimportőrének napi behozatala januárban átlagosan 10,3 millió hordó volt. A ralit az is fűtötte, hogy a befektetők a kínai–amerikai kereskedelmi háború enyhülésében, de legalább a március 1-jéig tartó átmeneti időszak meghosszabbításában bíznak. A piac jó hangulatát az sem tudta elrontani, hogy az amerikai olajkészletek bőven a várakozás fölött, 3,6 millió hordóval nőttek a február 8-ig tartó héten.
Az Energiainformációs Ügynökség adatai szerint az amerikai kitermelés továbbra is történelmi csúcsán, napi 11,9 millió hordón áll.
A szakértők nem túl optimisták, a legtöbb előrejelzés szerint sem az idén, sem jövőre nem lesz érdemi emelkedés a kurzusban. A Goldman Sachs friss tanulmányában 62,5 dolláros Brent-árat vár év végére, a Bank of America 70 dollárra számít, ám ha a világgazdaság számottevően lelassul az idén, akár 35 dollárig eshet a jegyzés. A Reuters elemzői konszenzusa szerint a következő három évben az átlagár beragadhat 65 és 70 dollár közé.
A Nemzetközi Energiaügynökség is jelentést adott ki a héten. A szervezet közölte:
az idén csökkenhet a kereslet a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamaiból származó olajra, de nőhet a kartellen kívüli államok termékeire.
Az év végén napi 30,7 millió hordónyi OPEC-olajra lehet szükséglet a korábban becsült 31,6 millió helyett, míg az egyéb államok olajára vonatkozó kereslet napi 1,8 millió hordóval nőhet 1,6 millió helyett. A kartell az év végéig hatályban tartja a napi 800 ezer hordós kitermeléscsökkentést, a venezuelai export pedig tovább zuhan, de mindezt ellensúlyozza az amerikai kitermelés gyors növekedése. Épp ezért a venezuelai olajszankcióknak nem lesz érdemi hatásuk az árfolyamra, míg az iráni szankciókat a piac már beárazta.
Annak viszont lehet hatása, hogy Szaúd-Arábia, az OPEC vezető állama és legnagyobb exportőre bejelentette: globális olaj- és gázkutató hálózatot állít fel.
A Saudi Aramco nemzeti olajvállalat eddig nem igazán fordított figyelmet a külföldi forrásokra, a szaúdi olajmezőkre hagyatkozott. Khalid al-Falih energiaminiszter szerint viszont a Saudi Aramcónak globális energetikai céggé kell válnia, mint amilyen a Royal Dutch Shell vagy az ExxonMobil, de eddig egyedül Ausztráliát nevezte meg lehetséges kutatási helyszínként. Érdekesség, hogy az állam újra érdemben fektet be az olaj- és gáziparba: Mohamed bin Szalmán, a királyság de facto uralkodója az elmúlt években számos projektet indított és karolt fel, amelyek lényege az volt, hogy felkészítsék az országot az olajkorszak utáni időkre.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.