Nagy visszhangot váltott ki a hét elején a National Association for Business Economics szokásos félévi körkérdése, amelynek eredménye szerint 2021 végére az elemzők többsége arra számít, hogy az Amerikai Egyesült Államok gazdasági recessziós fázisba lép.
A majdnem háromszáz főt megkérdező felmérés azelőtt érkezett, hogy ma késve ugyan, de megismerhetjük a negyedik negyedéves GDP-adatokat, amelyek a konszenzus szerint 2,5 százalékos éves növekedési rátát mutathatnak a harmadik negyedév 3,4 százalékos erősödése után.
Ehhez képest a technikai recesszió – amikor két egymást követő negyedévben is csökken a GDP – távolinak tűnik. Kérdés, hogy miért jelzik mégis ezt ilyen arányban a gazdasági elemzők.
A prognózisok szerint a gazdasági ciklus, amelyben most az Egyesült Államok van, az érett fázis jeleit mutatja, és a történelmi tapasztalatok szerint a soft landing – a recesszióval nem járó ciklusváltás – ritka ebben a gazdaságban.
Sok makroelemző 2007 előtt még vitatta ezt a tényt, mivel a 80-as évektől az üzleti ciklusok kisimultak, de a 2008-as válság elsöpörte az érveiket. A másik indok, amire az elemzők hivatkoznak, hogy az amerikai állampapírpiaci hozamgörbe inverzzé válása is a közelgő recesszió biztos jele.
A Goldman Sachs (GS) elemzői összegyűjtötték az elmúlt száz év recesszióinak tanulságait, és megvizsgálták, hogy az elemzői körkérdéseknek és a hozamgörbéknek milyen az előrejelző képességük. 1985 óta sem a szakemberek (a GS kifejezetten makroelemzőket vizsgál), sem a hozamgörbe mozgásai nem tudták megbízhatóan előre jelezni a jövőt.
Elemzésük szerint az öt fő ok, amely a hirtelen és tartós gazdasági visszaeséseket okozta az elmúlt évszázadban: ipari sokk és az ahhoz kapcsolódó raktárkészletekben jelentkező egyensúlyhiány, olajsokk, inflációs túlfűtöttség, amely agresszív kamatemeléseket váltott ki, pénzügyi aránytalanságok és eszközárbuborékok, valamint a fiskális szigorítások.
Véleményük szerint
az első három ok kevésbé fenyegető napjainkban, mivel a logisztikai, technológiai megoldások tompítják a ciklikusságot, az olaj- és a primer energiafüggés csökkenése a második okot mérsékli, az új típusú monetáris politikák pedig laposabb és lehorgonyzottabb Phillips-görbét alakítottak ki.
A GS a negyedik okra, a pénzügyi kockázatra mondja, hogy az elmúlt időszak válságaiban a legnagyobb szerepet játszotta, de itt is lát némi szabályozásból és tapasztalatokból adódó mérséklődést.
Az ötödik okot, a fiskális politika által kiváltott sokkot emeli ki, amely mellé korunkban más politikai kockázatok is csatlakozhatnak. Az elemzés nem zárja ki, hogy újabb kockázati források jelennek meg a jövőben, a GS elemzőinek véleménye szerint a korábbiakhoz képest mégis nagyobb az esélye, hogy az amerikai gazdaság recesszió helyett a soft landing sorsra jut huszonnégy hónapon belül.
Tim Duynak, az Oregon Egyetem professzorának Bloomberben megjelent véleménye is ezt támasztja alá. Szerinte recesszió a következő időszakban a külső sokkoktól eltekintve tipikusan akkor következhetne be, ha a Fed túlságosan szigorúvá alakítaná át a pénzügyi feltételrendszert. Látni kell azonban, hogy az amerikai jegybank már most enyhített a politikáján, azaz még azelőtt pozitív sokknak tette ki a gazdaságot, mielőtt a gazdasági adatok jelentős romlást mutattak volna.
A teljes cikk a Világgazadáság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.