Ismét olasz problémák miatt aggódnak a befektetők, a múlt héten közzétett kedvezőtlen GDP-adat és feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index nyoma még tegnap is meglátszott az olasz piacon. A tízéves állampapírok hozama reggel háromhetes csúcsra, 2,8 százalékra ugrott, majd a pénteki záróértékkel megegyező 2,75 százalékos szintre csúszott vissza.
Az új kormány pénzügyi tervei gerjesztette tavalyi szkepticizmust élesztették újra a gazdasági adatok. Ráadásul nagy valószínűséggel 2019 első negyedévében is negatív növekedési eredményeket láthatunk majd
– nyilatkozta Chris Scicluna, a Daiwa Capital Markets vezető gazdasági elemzője a Reutersnek. A kutatóintézet idén mindössze 0,1 százalékos GDP-növekedéssel számol, és a múlt hónapban az olasz jegybank is 0,6 százalékra rontotta idei bővülési prognózisát a korábbi 1 százalékról. Az olasz gazdaság – az elemzői várakozásoknak megfelelően – technikai recesszióba jutott, miután a GDP két egymást követő negyedévben is csökkent: a harmadikban 0,1, a negyedikben 0,2 százalékkal.
Éves összevetésben a július–szeptemberi időszakban 0,6, az október–decemberiben pedig 0,1 százalékos volt a növekedés üteme. A CMC Markets vezető elemzője, Michael Hewson hangsúlyozta:
bár tegnap a háromhetes csúcsról végül visszaesett a tízéves állampapírok hozama, a befektetők még nem lélegezhetnek fel, különösen mivel az olasz államadósság rettenetesen magas.
„Idén még lángba borítja a piacokat az olasz probléma” – vélekedett Hewson. Tavaly ősszel már jelentős piaci volatilitást okozott a kormány konfliktusa az Európai Bizottsággal – az uniós intézmény nem fogadta el az eredetileg bemutatott 2019-es büdzsét, és túlzottdeficit-eljárás indításával fenyegette Rómát. A tavalyihoz hasonló bizonytalan piaci helyzet újbóli kialakulása nemcsak az olasz, hanem más európai bankokat is nehéz helyzetbe hozhat. A Bloomberg elemzése szerint ugyanis a nagyobb európai pénzintézetek jelentős, több mint 425 milliárd eurós olasz adósságállománnyal rendelkeznek.
A befektetők mindeközben az olasz kormányon belüli feszültségek miatt is aggódhatnak. A koalíció eddig igyekezett titkolni a nézeteltéréseket, a hét végén azonban az Öt Csillag Mozgalom élén álló Luigi Di Maio a nyilvánosság előtt kérte a Liga vezetőjét, Matteo Salvinit, hogy „ne erőltessen olyan dolgokat, amelyekben nem értenek egyet”.
A gazdaságfejlesztési, jóléti és munkaügyi miniszter elsősorban a TAV-projektre célzott, amelyet az Öt Csillag Mozgalom leállítana, Salvini viszont többször is jelezte, hogy inkább a munkálatok folytatása felé hajlik. „Visszafordulni pont annyi költséggel járna, mint haladni tovább” – utalt a belügyminiszter arra, hogy az Európai Bizottság decemberben figyelmeztette Rómát: a kormánynak vissza kell fizetnie az olasz–francia gyorsvasúti projektre kapott uniós támogatásokat, ha a leállítás mellett döntenek.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.