A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint 2,9 százalék lehetett az előző év azonos időszakához képest mért fogyasztói árindex februárban, ami 0,2 százalékponttal magasabb, mint a januári tényadat.
A maginfláció viszont nem emelkedik tovább a szakértői előrejelzés szerint, éves alapon 3,2 százalék lehetett az alapfolyamatokat megragadó mutató értéke.
Az előző hónaphoz képest nem változott az idei éves értékkel kapcsolatos konszenzus, továbbra is 3 százalékos lehet a pénzromlás mértéke. A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közli a friss adatokat.
Megoszlanak a vélemények az alapkamattal kapcsolatban: a legtöbben arra számítanak, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) idén 0,9 százalékon hagyja az alapkamatot, azonban vannak, akik emelést jeleznek előre, az elemzői átlag alapján 1 százalékhoz közelít a kamatszint.
Czelleng Ádám, a GKI Gazdaságkutató kutatásvezetője szerint az alapkamat jelképes szerepe miatt emelkedhet 1 és 1,25 százalék közé a ráta az év végére.
A szigorítás azonban már korábban megkezdődik, elsősorban a nem konvencionális eszközökkel indulhat meg a monetáris politika normalizációja – fűzte hozzá Czelleng Ádám. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a maginfláció ismételt élénkülésére hívta fel a figyelmünket, ami elsősorban a szolgáltatások drágulására és a tartós fogyasztási cikkek áremelkedésére vezethető vissza.
A teljes cikk a csütörtöki Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.