A francia statisztikai hivatal (Insee) kedden közzétett harmadik, utolsó becslése szerint tavaly október-decemberben az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal gyarapodott Franciaország hazai összterméke (GDP), csakúgy mint a harmadik negyedévben.
Az adat nem változott, mindhárom becslésben 0,3 százalékot adott meg növekedési ütemnek a statisztikai hivatal.
A tavalyi év egészében 1,6 százalékkal bővült a francia gazdaság, ez az adat 0,1 százalékponttal kedvezőbb az első két becslésben szereplő 1,5 százaléknál. Ugyanakkor így sem éri el a kormány 1,7 százalékos előrejelzését, és jelentősen elmarad a 2017-ben elért 2,3 százalékos növekedéstől.
Az euróövezet második legnagyobb gazdaságában a tavalyi utolsó negyedévben az export volt a növekedés fő hajtóereje. Az export negyedéves szinten 2,2 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben mért 0,6 százalék után, míg az import 1,2 százalékkal bővült az előző negyedév 0,2 százalékos csökkenése után.
A bruttó állóeszköz-felhalmozások növekedési üteme 1,0 százalékról 0,3 százalékra lassult, ezen belül a vállalati beruházások esetében 1,7 százalékról 0,3 százalékra esett.
A háztartások fogyasztása – a francia gazdasági növekedés hagyományos hajtóereje – 0,4 százalékos emelkedésről stagnálásra váltott, míg a kormányzati kiadások az előző negyedévi 0,2 százalékról 0,4 százalékra nőttek.
Tavaly Franciaország exportja 3,3 százalékkal, importja pedig 1,3 százalékkal bővült, 2017-hez képest a kivitel növekedési üteme 1,4 százalékponttal, az importé pedig 2,8 százalékponttal csökkent.
A háztartások fogyasztásának növekedése 1,1 százalékról 0,8 százalékra esett vissza, a kormányzati kiadásoké pedig 1,4 százalékról 1,1 százalékra süllyedt. A tőkeberuházások növekedési üteme 4,7 százalékról 2,9 százalékra lassult, ezen belül a vállalatoké 4,4 százalékról 3,9 százalékra, a háztartásoké pedig 5,6 százalékról 1,8 százalékra gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.