Jelenleg Debrecenben fut Magyarországon az egyik legnagyobb okosváros pilot projekt.
A városban erős a gazdaságfejlesztés, nagy beruházások vannak folyamatban, így ha nem foglalkoznak kiemelten az okos megoldásokkal, az néhány éven belül nagy gondot okozhat
– mondta Mátyus László, az EDC Debrecen Város- és Gazdaságfejlesztési Központ Smart City szakértője a Világgazdaság konferenciáján. Debrecen három éve foglalkozik behatóan a smart city megoldásokkal, a legtöbb projekt a közlekedés terén van, de fókuszterület a digitális írástudás, az energetika, illetve a társadalmasítás. A digitális írástudásra azért is van szükség, mert nincs okos város okos lakosság nélkül, szükség van egy befogadó közegre, amely használni is tudja a megoldásokat.
A legnagyobb fejlesztések a közlekedést érintik, 2016-ban elkészült a város intelligens kamerarendszerének terve, és most folyamatosan építik ki. Vannak a városban dinamikus közlekedési lámpák, jegykiadó automatákat helyeztek el az új villamosvonal mentén, ingyenes wifi érhető el a villamosokon és két trolibuszon. Elindult az e-jegy online vásárlási lehetősége, ami az új típusú személyi igazolvánnyal érhető el.
Debrecenben helyezték üzembe az országban az első okos zebrát, amely különböző szenzorokkal érzékeli a gyalogosokat, és jelzi az autósok számára.
A városban hét helyszínen van okos zebra, országszerte pedig harminc működik. Tavaly nyár óta működik kerékpár-számláló, egy egyetemi pilot keretében már van smart bike.lock, és egyetemi közbringa is elérhető négy dokkolóval. A városi parkolást segítő Rollet nevű applikáció tavaly nyár óta érhető el, ami úgy működik, hogy zárt parkolási övezeteknél felszerelt kamera rendszám-felismerővel rendelkezik, ha erre regisztrál az autó, azonnal felnyílik a sorompó érkezésnél és távozásnál is, és az applikáció levonja a bankkártyáról a parkolási díjat.
Felszíni parkolásnál ezt nehezebb megoldani, ott egyelőre csak lecserélték az automatákat.
Együttműködést kötött a város a Waze-vel, ennek köszönhetően nagyon sok adathoz jutnak hozzá arról, hogy alakul a forgalom, és mit lehetne másképp csinálni.
Most készül Debrecen smart city stratégiája, bővítik a kamerarendszert és az okos zebra hálózatot, valamint szeretnének létrehozni okos kerékpárutakat is, és idén már elérhető lesz a Google Maps-en kerékpáros navigáció is – fűzte hozzá Mátyus László.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.