BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint négy százalékkal nőtt az ipari termelés

A növekedéshez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult. A legnagyobb súlyú járműgyártásban, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában lassult a növekedés.

Idén januárjában az ipari termelés volumene 4,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 5 százalékkal bővült – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslésében.

A növekedéshez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult. A legnagyobb súlyú járműgyártásban, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában lassult a növekedés üteme, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása az ipari átlaghoz hasonló mértékben emelkedett.

A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás januárban az előző hónaphoz viszonyítva 0,6 százalékkal nőtt.

Az ipari teljesítmény folytatta a nyár óta tartó hullámmozgást, vagyis a gyenge novembert egy erős december követett. A havi alapon mért 2,5 százalékos növekedés hatására a termelés volumene az előző év azonos időszakának bázisán (naptárhatással kiigazítva) 5,7 százalékkal emelkedett – írja az ING.

Az adat egyértelmű pozitív meglepetés, ráadásul ez a 2018-as év második legmagasabb növekedési üteme, ami mindenképpen szokatlan a szezonális leállásokkal terhelt decemberi hónaptól.

A rendkívül erős évzárásnak köszönhetően tavaly a termelés volumene összességében 3,6 százalékkal nagyobb volt, mint 2017-ben, ami így is 1 százalékpontos lassulást jelent. Az erős negyedik negyedév pedig mindenképpen jó előjel a jövő heti GDP adatközlés előtt – teszi hozzá a pénzügyi cég.

Lassabban kezdett az ipar

Januárban a nyers adatok szerint 4,4 százalékkal nőtt az ipari termelés éves összevetésben, a munkanaphatással korrigált adatok szerint 5 százalékos volt a többlet. Decemberhez képest pedig 0,6 százalékos emelkedés történt – írja a K&H.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta:

Bár a januári adat meghaladja múlt év egészére vonatkozó 3,8 százalékos növekedési tempót, elmarad az elmúlt két évben mért januári növekedésétől, hiszen 2017-ben és 2018-banis 7 százalék feletti ütemet diktált az ágazat.

Az alszektorok közül az elektronikai termékek gyártása lassult, de még mindig felfelé húzta a teljesítményt. Emellett az élelmiszeripari termékek is segítették a növekedést.” A különböző alágazatok pontos eredményei azonban csak a jövő héten megjelenő részletes statisztikából derülnek majd ki.

„Az előző két év januárjától elmaradó mostani 4,4 százalékos ütem óvatosságra ad okot, mert az európai konjunktúra lassulására utal” – tette hozzá. A szakember szerint az első félévben gyengébben, teljesíthet a magyar ipar, a második félévben jöhet némi élénkülés. Összességében a mostani kilátások alapján 2019-ben 3-4 százalékos növekedéssel lehet számolni.

Az Audi-sztrájk nem viselte meg az ipari termelést

Az ipar minden várakozás ellenére, meglepően erősen kezdte az idei évet, a közepes súlyú ágazatok képesek voltak ellensúlyozni az autóiparnak az Audi-sztrájk miatti gyengébb teljesítményét – így kommentálták piaci elemzők a KSH csütörtökön kiadott adatait.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.