Kissé megcsappant a jegybankok aranyéhsége az első negyedévben, de a tavalyi trend megfordulására az idén sem lehet számítani. Az Aranyvilágtanács statisztikái szerint a központi bankok tulajdonában lévő arany mennyisége nem változott érdemben január eleje óta, 33 870 tonnán áll.
Tavaly a jegybankok 651 tonnányi aranyat vásároltak nagyjából 27,7 milliárd dollár értékben, ez a legnagyobb mennyiség 1971 óta, amikor Richard Nixon megszüntette a dollárárfolyam aranyhoz rögzítését.
A világ jegybankjai 2010 óta nettó vásárlói a nemesfémnek – a jelenség hátterében az áll, hogy diverzifikálják tartalékaikat és csökkentsék kitettségüket a dollárral szemben.
Az Aranyvilágtanács statisztikája annyiban csalóka, hogy saját adatgyűjtési szabályzata miatt pár, kis tartalékkal rendelkező ország január óta eltűnt a listáról. A globális jegybanki aranytartalékok mértéke tehát vélhetően nőtt január óta, csak a világtanács statisztikája kicsit le van maradva.
Az első negyedévben két nagy jegybank tett ki magáért: az orosz és a kínai, amelyek valósággal zsákolják az aranyat. Az orosz aranytartalék 84 tonnával 2150 tonnára nőtt április elejére, a jegybanki tartalékoknak már 19,1 százalékát tárolják aranyban. Oroszország szintet lépett, tavaly még a hatodik legnagyobb aranytulajdonos volt, ma Kínát megelőzve az ötödik: Moszkva ötödik éve zsinórban a világ legnagyobb aranyvásárlója.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.