Az ipari termelés volumene 5,9 százalékkal meghaladta februárban az egy évvel korábbit, az előző hónaphoz viszonyítva 1,0 százalékkal nőtt – jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A növekedéshez a feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult.
A legnagyobb súlyú járműgyártásban, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában gyorsult a növekedés üteme, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása az ipari átlaghoz hasonló mértékben emelkedett.
A termelés az év első két hónapjában 5,2 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.
A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás februárban az előző hónaphoz viszonyítva 1,0 százalékkal nőtt.
Az idei év első két hónapja messze felülmúlja a tavalyi év növekedési adatát az ipar esetében, vagyis azt már szinte biztosan kijelenthetjük, hogy
2019 első negyedévében az ipar a gazdasági növekedési egyik fő hozzájárulója lehet
– kommentálta a KSH eredményeit Virovácz Péter az ING elemzője. Szerinte az első két hónap kiskereskedelmi adatát látva abban is bízhatunk, hogy a fogyasztás további élénkülése révén a GDP-növekedés legalább 4,5 százalékos lehetett az első negyedévben. Ami pedig az ipar idei évi kilátásait illeti, a felhők továbbra sem vonultak el, bár az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás a küszöbön áll, ami mindenképpen élénkítheti a nemzetközi kereskedelmet.
Ezzel szemben a német gazdaság továbbra sem találja régi, erős önmagát, de ennek hatását egyelőre a magyar gazdaság nem érezte meg.
A németek tartós gyengélkedése, esetleges recessziója azonban a hazai ipari és gazdasági kilátásokat is rontaná. Mindezeket figyelembe véve idén az ipar 5 százalékos növekedésével számolunk – fűzte hozzá.
A járműgyártás gyorsulásához hozzájárulhatott, hogy az Audi gyárban pótolhatták a januári sztrájk miatt kiesett termelést. Idén új gépkocsi modellek hazai gyártása és további feldolgozóipari kapacitások üzembe helyezése – a tavalyi évben a tavalyi uniós forrásbeáramlással közel egyező mértékű, 4,3 milliárd eurót meghaladó működőtőke beruházásról született döntés, míg idén már a tavalyi rekordérték közel kétharmadának megfelelő, 850 milliárd forintnyi működőtőke beruházást jelentettek be – reagált a statisztikai hivatal jelentésére Suppan Gergely a Takarékbank vezető elemzője.
Szerinte a robosztus belső kereslet adhat további lendületet az ipari termelésnek, amit a némileg csökkenő, de továbbra is igen magas bizalmi indexek is tükröznek.
Ezzel szemben a meredeken csökkenő európai konjunktúra, a globális és a kínai gazdasági növekedés lassulása, valamint döntően közvetett hatások miatt a Brexit körüli bizonytalanság jelentős kockázatokat jelenthet. A Takarékbank idénre 5,5 százalékos növekedést vár az ipari kibocsátásban a tavalyi 3,6 százalék után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.