BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Profitszegény pangás jellemzi a piacokat

Évek óta alig van érdemi volatilitás a devizapiacon, az elemzői vélemények pedig eltérnek a tekintetben, hogy reális-e újra a devizák között keresni az érdemi profitot.

Egyre nehezebb helyzetben vannak az érdemi profitokra vadászó devizakereskedők. A piaci volatilitás a 2008-as válság óta érezhetően esik, az utóbbi hónapokban pedig drámaian csökkent. A JPMorgan globális devizavolatilitási indexe közel ötéves mélypontjára esett, a január eleji 9,3 százalékról tegnapra 6,2 százalékra zuhant. A Chicago Board Options Exchange (CBOE) euróvolatilitási indexe tegnap 5 ponton állt, ami a legalacsonyabb a mutató 2008-as indulása óta.

Fotó: AFP

A válság után a nagy jegybankok többnyire egy irányba mozdultak el:

csökkentették az alapkamatot, mennyiségi lazító eszközökkel ösztönözték a növekedést és igyekeztek nyugtatni a piacot.

A devizapárok mozgásának legfontosabb mozgatórugói a jegybankok döntései és a kommunikációjuk, ha pedig ezek egyirányú mozgást váltanak ki, akkor a fizetőeszközöknek kevés terük van egymás ellenében dolgozni. A jegybanki politika mellett fontos, hogy a piacról egyre több befektető távozik, köztük a spekulánsok is, akiknek egyik célja az érdemi volatilitás kiváltása – mondta lapunknak Varga Zoltán. Az Equilor Befektetési Zrt. devizaelemzője ismertette: a 2010-es évek elején még évi négy-öt hónapig voltak érdemi mozgások a piacon, tavaly már csak egy-két ilyen hónap volt. A piaci nyugalmat és a volatilitás hiányát a legtöbb eszközosztály üdvözli, ám ez a devizapiaci profitabilitást elmossa.

A teljes cikk a szerdai Világgazdaságban olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.