„Az első negyedévben nemhogy lassult volna, hanem várhatóan gyorsult a növekedés: az idei első negyedév hatalmas meglepetés lehet – ha jók lesznek a márciusi adatok akár az öt százalékot eléri –, vagyis a magyar gazdaság lassulása érdeklődés hiányában elmarad” – mondta Suppan Gergely a Takarékbank vezető elemzője. Ezért az idei lendületes évkezdet hatására a Takarékbank 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelte az idei, valamint 3,5 százalékról 3,6 százalékra a jövő évi GDP növekedési előrejelzését, de még 2021-re is 3,5 százalékos növekedést jósolnak.
A gazdasági növekedést húzza a külföldi tőke beáramlása, a bérek növekedése, illetve segíteni fogják a kormány családvédelmi támogatásai.
Az elemzők becslése szerint a tavalyihoz képest valamelyest lassabb ütemben ugyan, de tovább növekszik a gazdaság, 4,4 százalékos növekedésre számítanak. A beruházásokat idén elsősorban a lakásátadási hullám vezeti majd felfutásra, de továbbra is igen erős marad a beruházási tevékenység az iroda, a kereskedelmi, az ipari, a logisztikai és a szálláshely szolgáltatási területeken. A Takarékbank elemzői arra számítanak, hogy idén átmenetileg a középtávú cél felett ingadozhat az infláció, éves átlagban 3,4 százalékra emelték az inflációs várakozásukat.
Előrejelzésük szerint, a külső hatások miatt kissé gyengébb forint év végére újra erősödhet az euróval szemben.
„Az inflációs cél már rezeg, ezért apró lépésekre kényszerül az MNB” – vélekedett Suppan Gergely. A fogyasztói árak emelkedése idén éves átlagban elérheti a 3,4 százalékot, jövőre 3,1 százalékra lassulhat az infláció. Várakozásaik szerint az államháztartás hiánya az idén a GDP 1,7 százaléka lehet, amely jövőre 1,5 százalékra csökken, miközben az államadósság tartósan mérséklődik, így 2021-re akár a GDP 60 százaléka alá csökken.
Az idei növekedést termelési oldalról szinte minden ágazat segíti – csupán egyetlen szektor (a mezőgazdaság) húzhatja lefelé. Ezzel a növekedést hazai motorok generálják majd.
Az építőipari termelés 22 százalékkal nőhet az idén, az ipari termelés is rákapcsol, a tavalyi 3,5 százalék után, idén már 5,5 százalékkal nőhet a termelés. Az építőipari növekedést már nem az uniós pénzek húzzák, sokkal hanem az iroda és lakáspiac – mondta Suppan Gergely.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.