Az első négy hónapban kiemelkedően teljesített az államháztartás, hisz a négyhavi deficit alig 39 milliárd forint volt – ez minden idők legjobb áprilisi adata. Az államháztartáson belül a költségvetésben keletkezett hiány, a többletet kisebb elkülönített pénzalapok és az államháztartás csaknem harmadát kitevő tb-alapok biztosították.
Az előzetes adatok szerint a nyugdíjbiztosítási és az egészségbiztosítási alap bevételei az első négy hónapban 8,6 milliárd forinttal voltak magasabbak a kiadásoknál.
Az első negyedéves részletes adatok szerint még szelíd, 3,7 milliárd forintos deficitben volt a két alap egyenlege.
A Nyugdíjbiztosítási Alap egyenlege 23,3 milliárd forintos hiányt mutatott, az Egészségbiztosítási Alapnál viszont 19,6 milliárd forintos többletről számolt be a Pénzügyminisztérium. A nyugdíjalapnál ráadásul az első negyedévben a nyugdíjkiadások elmaradtak az időarányosan várhatótól, aminek oka a nyugdíjasok létszámának nem egyenletes eloszlása. Növelte viszont a kiadásokat az új nyugdíjasok relatíve magas ellátása.
Az Egészségbiztosítási Alapnál a legnagyobb tétel a gyógyító-megelőző kiadásoké, vagyis az egészségügyi szolgáltatások ellenértéke. Az első negyedévben 303,1 milliárd forint ment erre a célra, 4,7 százalékkal több, mint egy éve.
A gyógyszerkiadások 92 milliárd forintot tettek ki, a növekedés 7,9 milliárd forint volt, vagyis a kiadások az infláció felett emelkedtek, de így is szufficites maradt az egészségbiztosítási alap. Árnyalják a képet az egészségügyi alap kiadásaitól erősen függő kórházadósságok: március végén ugyanis 29 milliárd forint volt az egészségügyi intézmények lejárt adóssága.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.