Beépítik ugyan a 2020-as költségvetés tervezetébe a gazdaságvédelmi akcióterv 13+1 intézkedését, de a jövő évi büdzsé az adócsökkentések ellenére is a bevételek emelkedését jelzi. A szociális hozzájárulási adó (szocho) kulcsa 2020-ban például 2 százalékponttal csökkenhet, így 15,5 százalékra eshet, de a költségvetési javaslat így is 220 milliárd forinttal emelkedő bevétellel számol.
A cégek éppen a gazdaságvédelmi akcióterv ezen első pontjának köszönhetően jutnak a legnagyobb mértékű kedvezményhez, a szochóból mégis 5344 milliárd forint bevétele származhat jövőre az államháztartásnak.
A számítások elsőre ellentmondásosnak tűnnek, azonban az adóalap növekedésével – vagyis a foglalkoztatottak számának emelésével – az összbevétel is több lehet, mint ami a 2019-es előirányzatban szerepel.
A gazdaságvédelmi akcióterv második pontja, a kisvállalati adókulcs 13-ról 12 százalékra csökkentése a 2020-as büdzsé alapján mindössze 5,9–6,3 milliárd forint bevételkiesést okoz, ami a teljes előirányzat 21 972 milliárd forintos kiadásaihoz képest elenyésző, mégis nagy segítség lehet a vállalkozásoknak a minimálbérek emelése és a feszes munkaerőpiac miatt.
A társaságiadó-feltöltési kötelezettség eltörlése ellenére a 2020-as költségvetésben az ideinél 101,6 milliárd forinttal több bevétellel számolnak, így e sor bevétele 501,1 milliárd forintra emelkedhet. Az intézkedés nem feltétlenül érinti a közvetlen bevételt, viszont a pénzforgalmi szemléletben az államháztartás csak egy évvel később számíthat a nagyvállalatok taóból befolyt forintjaira. A reklámadó az idén 15,1 milliárd forintot hozhat az államkasszába, az adónem felfüggesztése miatt jövőre várhatóan csak félmilliárdot.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.