BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brutálisan felkúszott az olaj ára csütörtökön

Meredeken, 3 százalékot meghaladó mértékben emelkedett a kőolaj világpiaci ára csütörtökön, miután az olajtankerek elleni feltételezett támadások híre elhomályosította azt a tényt, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) legfrissebb havi jelentésében rontotta a globális kereslet alakulására vonatkozó idei előrejelzését, és „jelentős lefelé mutató kockázatokra” figyelmeztetett.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára reggel indult erős emelkedésnek

annak nyomán, hogy feltehetően támadás következtében megrongálódott két olajszállító hajó az Ománi-öbölben, nem messze a Hormuzi-szorostól.

Ezen a szoroson haladnak keresztül a Közel-Keletről induló, a globális olajfogyasztás egyötödét szállító tartályhajók.

Miután májusban négy olajtankert is támadás ért a Perzsa-öböl közelében, az újabb incidensek híre felszította az olajszállítások esetleges megszakadásától való félelmeket. Egyelőre nem világos, hogy ki a felelős a csütörtöki támadásokért. Az bizonyos, hogy az egyik hajót Szaúd-Arábiában, a másikat pedig az Egyesült Arab Emírségekben töltötték fel olajtermékekkel.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Az olajárak szerdán még négy százalékot meghaladó mértékben csökkentek, miután az Egyesült Államok kereskedelmi olajtartalékának meglepően erős emelkedése fokozta azokat az aggodalmakat, hogy a világgazdaság lendületvesztésével párhuzamosan mérséklődik a globális olajkereslet.

A kőolajárak májusban az idei év legrosszabb hónapját zárták, mivel a kereskedők a nagy kőolajexportőr országok kitermelésének korlátozása helyett inkább a kereslet gyengülésére összpontosították figyelmüket.

Csütörtökön közzétett szokásos havi jelentésében az OPEC napi 1,21 millió hordóról 1,14 millió hordóra csökkentette a globális kereslet növekedésére vonatkozó idei előrejelzését, és jelezte, hogy a kereskedelmi viták miatti jelentős lefelé mutató kockázatok továbbra is fennállnak.

Csütörtökön, közép-európai idő szerint délután öt órakor az augusztusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 3,05 százalékos pluszban, 61,80 dolláron, a júliusi WTI pedig 3,19 százalékos nyereségben, 52,77 dolláron forgott.

Eddigi napi maximumán a Brent 62,64 dolláron, 4,45 százalékos pluszban, a WTI pedig 53,45 dolláron, 4,51 százalékos nyereségben állt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.