A statisztikusok elemzése szerint az élelmiszerek és az alkoholmentes italok drágulása volta az infláció alakulására a legnagyobb hatással. Az infláció gyorsulása helyett az elemzők általában 0,1-0,2 százalékpontos csökkenésre számítottak.
A legnagyobb mértékben, 88,4 százalékkal a burgonya ára emelkedett.
Nőtt a zöldségfélék, a hús és a sajtok ára is. A sör ára 7,2 százalékkal emelkedett. A másik oldalon a gyümölcs ára 7,5 százalékkal, a cukoré pedig 23,8 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy éve.
Tovább emelkedtek a lakhatási költségek is – a lakbérek 3,3 százalékkal, a gáz ára 3,6 százalékkal, a villanyáram ára pedig 12,5 százalékkal volt magasabb, mint tavaly. Az üzemanyagárak három százalékkal voltak magasabbak, míg a ruházati cikkek, lábbelik és a telekommunikációs szolgáltatások árai mérsékelten visszaestek.
A cseh jegybank számára az infláció alakulása alapvetően kedvező, mert nem lépi túl a 3 százalékos felső tűréshatárt, s ugyanakkor minden esély megvan arra, hogy fokozatosan visszatérjen a célként meghatározott 2,0 százalékos szinthez
– kommentálta az adatokat Jakub Seidl, az ING Bank vezető piaci elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.