A beruházás részeként létesülne egy gyártósor, két, egyenként kétezer köbméteres hígsavtároló tartály, egy háromcellás hűtőtorony és egy négyállásos vasúti salétromsav töltő-lefejtő állomás. A többletként előállítandó salétromsavat a társaság saját maga kívánja felhasználni, a termék a poliuretángyártás egyik összetevőjének, a TDI-nek az alapanyaga. Maga a salétromsav ammóniából, ionmentes vízből és oxigénből készül.
Bár a BorsodChemnek 2033. április 30-ig van érvényes, egységes környezethasználati engedélye az említett kemikália előállítására, mivel az új üzem révén az előállítható mennyiség évi 440 tonnára emelkedne, és mert a bővítés révén nőne a környezetterhelés is – egy kürtőn keresztül szennyeződés kerülhet a levegőbe –, a beruházás környezetvédelmi szempontból jelentős változtatásnak minősül. Emiatt a közelmúltban megindult az érintett engedély felülvizsgálata, az eljárás kedvező esetben augusztus első felében zárul.
A társaság már hozzáfogott egy másik nagy beruházásához, az évi 200 ezer tonna kapacitású anilingyár létesítéséhez. Az új gyárra – mint arról a Világgazdaság a cégtől kapott tájékoztatás alapján már beszámolt – azért van szüksége a BC-nek, hogy kevesebb alapanyagot kelljen vásárolnia saját anyacégétől, a kínai Wanhuától.
Jelenleg ugyanis a Kazincbarcikán felhasznált anilin 40 százaléka Kínából érkezik. A 142,2 millió eurós, azaz mintegy 46,2 milliárd forintos beruházás költségeinek több mint 30 százalékát fedezi az állami támogatás. Az anilinből a poliuretángyártás egy másik alapanyaga, az MDI készül.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.