A hazai bányászat termelése 2018-ban 54 százalékkal meghaladta az előző évi szintet – áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Helyzetkép az iparról, 2018 című kiadványában. Az ipari termelés mindössze 0,5 százalékát adó ágazat helyzete még kedvezőbb, mint ahogy a KSH adatai mutatják, a hiba a cégek főtevékenységének TEÁOR-besorolásából fakad, mert az adatbázisban a bányászat valójában csak a kőfejtés kategóriát jelenti. Várhatóan 2020-tól már reális lesz a kép a KSH és a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat közös szakmai egyeztetésén alapuló kormányhatározat-módosítás révén – mondta a Világgazdaságnak Zoltay Ákos, a Magyar Bányászati Szövetség (Mabsz) ügyvezető főtitkára. A szakember arról tájékoztatott, hogy az anyagkitermelés 42 százalékkal, a homok-kavics 15 százalékkal, a kövek kitermelése 24 százalékkal, a perlittermelés pedig 8 százalékkal nőtt tavaly.
A szénbányászat termelési volumene ugyan kis súlyú, de a villamos energia termelésében és az energiaellátás biztonságát tekintve a mátrai lignittermelés ma is jelentős szerepet tölt be. Az összes szénkitermelés 2 százalékos csökkenése nem számottevő, a kőolaj- és földgáz-kitermelés viszont a sikeres koncessziós területek termelésbe lépésével nőtt: a kőolajtermelés 16, a földgáztermelés 5 százalékkal emelkedett.
A Mabsz főtitkára szerint a tavalyi eredményekhez nagyban hozzájárult az építőipari konjunktúra az infrastrukturális fejlesztésekkel és a vasútipálya-felújítások kőigényével. A fejlődő építőipar továbbra is növekvő alapanyag-ellátást tesz szükségessé, ami nagy kihívás az ágazatnak, esetenként hiány is várható. Az energiahordozó ásványi nyersanyagok esetében a szabályozás és a hatékonyságnövelés a fő feladat.
A szövetség ügyvezető főtitkára elmondta, hogy az energetikai szénbányászat jövője összefügg a klímapolitikával.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.