A vártnál nagyobb mértékben lassulhat a gazdasági növekedés Ázsiában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb becslései szerint. A szervezet tegnap közzétett, a regionális gazdasági kilátásokat taglaló jelentésében 5 százalékos bővülést vetít előre erre az évre, 2020-ra pedig 5,1 százalékosat. Ezek az értékek 0,4, illetve 0,3 százalékponttal alacsonyabbak, mint az áprilisban prognosztizáltak.
Az ázsiai gazdasági aktivitás jelentősen visszaesett, különösen a feldolgozóiparé. A hazai kereslet ugyan nem csappant meg, ám a külkereskedelem erős ütést szenvedett el – az ázsiai feltörekvő piacok exportja 2018 vége óta folyamatosan csökken. Az IMF szerint az ázsiai gazdaság szempontjából a legnagyobb külső kockázat az amerikai–kínai kereskedelmi feszültségek eszkalálódása és a megállapodás nélküli Brexit.
A regionális rizikófaktorok között szerepel a vártnál erőteljesebb kínai lassulás, a régiós feszültségek – például a japán és koreai bilaterális kapcsolat terén –, és a növekvő geopolitikai kockázatok sem elhanyagolhatók
– olvasható az IMF jelentésében.
A valutaalap becslései szerint a kínai GDP-növekedés a tavalyi 6,6 százalékos ütem után idén 6,1, jövőre pedig 5,8 százalékos lehet.
A regionális veszélyforrások közül ugyanakkor kiemelkednek a hongkongi tüntetések, amelyeknek „gazdasági hatása átgyűrűzik a többi országba is”. Az IMF azzal kalkulál, hogy a különleges közigazgatási terület idén 0,3, jövőre pedig 1,5 százalékos GDP-növekedést produkálhat – ez 2,4, illetve 1,5 százalékponttal alacsonyabb a valutaalap áprilisi becslésénél.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.