Mintegy 250 ezres faállomány fenntartásáról gondoskodik a Főkert Nonprofit Zrt. Budapesten. A főváros közterületi faállománya romló állapotban van, ütemezett cseréje ezért egyre sürgetőbb – tudta meg a Világgazdaság a Főkerttől. A társaság 2010 és 2015 között évente átlagosan 375 fát ültetett csaknem 34 millió forintból. Egy ilyen időszak után indult el 2016 őszén a Tízezer új fát Budapestre! program, amelynek az volt az elsődleges célja, hogy beültessék a kiemelt jelentőségű fasorok mintegy nyolcezer üres fahelyét.
A telepített fákat a társaság – közlése szerint – közbeszerzési eljárás után a szerződött partnerétől, a Tahi Faiskola Kft.-től szerezte be. A két cég szakemberei folyamatosan egyeztettek, hogy rendelkezésre álljon az ültetéshez szükséges kellő mennyiségű és megfelelő minőségű növény. Előnyben részesítették a hazai klimatikus viszonyok között felnevelt belföldi növényeket, de az egységes megjelenés és a szabványok szigorú betartása miatt egy-egy fasor számára külföldi faiskolából is kellett vásárolni.
A Főkert közlése szerint már az ültetéskor nagy hangsúlyt fektetnek a talajcserére a tápanyag biztosítása végett, valamint a törzsvédelemre és a megfelelő támrendszer kialakítására. Az e feltételekkel és szakmailag elfogadott műszaki tartalommal elültetett, háromszor iskolázott, szabványméretű fák átlagos bekerülési költsége 109 ezer forint volt, s az ár a következő ültetési szezonokban – az újonnan megjelent díszfák és díszcserjék közterületi ültetésére vonatkozó előírási követelmények miatt – tovább fog emelkedni. A telepítés után legalább három évig kiemelten gondozzák a fákat, évente 12-18 alkalommal öntözik, a fatényért hat-nyolc alkalommal gyommentesítik, metszéssel alakítják a koronájukat, növényvédelmi feladatokat végeznek, és karbantartják a fahely támrendszerét.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.