Az év fontos jogalkotási feladata a családi gazdasági és az őstermelői kategória szabályozási környezetének rendezése, a mezőgazdasági adózás rendszerének korszerűsítése, valamint a hazai szőlő-bor ágazat szabályozási környezetének megújításaként egy új bortörvény megalkotása – mondta Nagy István agrárminiszter évindító tájékoztatóján. Kiemelte, hogy január 1-jén hatályba lépett az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény, amely szerint az öntözés közérdek, és az ahhoz való hozzájutást igyekeztek egyszerűbbé, átláthatóvá, olcsóbbá és könnyebben elérhetővé tenni.
A cél, hogy a mostani 87,5 ezer hektáros öntözött területet két év alatt 200 ezer hektárra növeljék.
Nagy István beszélt arról is, hogy a tavaly létrehozott Nemzeti Földügyi Központ idén a törvény által meghatározott módon segíti az öntözéses beruházásokat, készíti az engedélyezést gyorsító dokumentumokat. Ez a központ kulcsszerepet tölt be az osztatlan közös tulajdon tervezett rendezésében is, amelyhez – ha elfogadják – a birtokrendezésről szóló törvénycsomag adja a kereteket.
A miniszter szerint fontos, hogy az időjárás okozta tavalyi veszteségeik után a kárenyhítő juttatást idén március 31-ig kifizessék a termelőknek a kárenyhítési alapból. Előzetes becslések szerint
körülbelül 15 milliárd forintot folyósíthatnak majd mintegy 7500 gazdálkodónak.
Idén is kedvezményes hitelprogramokat vehetnek igénybe a gazdálkodók a mezőgazdasági termeléshez és az ágazat beruházásaihoz. Nagy István arra számít, hogy teljesen lekötik a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás és az élelmiszeripar 100 milliárd forint összegű beruházási hiteleihez kapcsolódó kamattámogatás forrásait. Folytatódik az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahiteleinek támogatása is, a vállalkozások továbbra is csaknem kamatmentesen jutnak működési hitelekhez.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.