BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább bővült az ipari termelés

A KSH jelentése szerint a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági folyamatok hatása a februári időszakban még nem jelentkezett.

Februárban 4,1 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, a munka- és szökőnap hatástól megtisztított adatok szerint a termelés 1,7 százalékkal emelkedett – jelentette első becslése alapján kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A hivatal közölte:

a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági folyamatok hatása ebben az időszakban még nem jelentkezett.

A legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágak közül a járműgyártásban lassult, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában gyorsult a növekedés üteme.

Márciusban jön a feketeleves

2020 februárjában a legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágak közül a járműgyártásban lassult, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában gyorsult a növekedés üteme – közölte kommentárjában az ITM. A kisebb súlyú alágak többségében csökkent a termelés volumene. A termelés az év első két hónapjában 3,2 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Márciustól a koronavírus-járvány miatt bekövetkezett feldolgozóipari leállások hatása már a hazai kibocsátásban is jelentkezni fog. A kormány gazdaságvédelmi akcióterve azonban hozzájárul a gazdaság újraindításához, a munkahelyek megőrzéséhez.

A gyors visszaesés után akár 10 százalékos növekedés is jöhet

A kedvező, V-alakú forgatókönyv alapján már a harmadik negyedévben közel kétszámjegyű felpattanás várható, de rengeteg a bizonytalanság a vészhelyzet mélységével, hosszával, és az azt követő feltehető élénküléssel kapcsolatban – írja elemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A következő években ugyanakkor érdemben támogathatják az ipari termelés növekedését az elmúlt években hozott működő tőke beruházásokkal kapcsolatos döntések, amelyek a tavalyi évben elérték az 1700 milliárd forintot.

Így az idén az optimista, V-alakú forgatókönyv szerint mintegy 4 százalékos visszaesést szenvedhet el az ipari termelés, amelyet jövőre akár 8-10 százalékos növekedés követhet.

2015 óta az ipari termelés 17,3 százalékkal, 2010-hez képest pedig 43,4 százalékkal bővült.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.