BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európa lépéshátrányba kerül a rajtnál

Rendkívül komplex feladat vár az európai országokra a járványból való kilábalás levezénylésekor, hiszen a sokk egyenetlenül éri őket, a szektorokat és a társadalmi csoportokat. Kulcskérdés, miképp lehet visszaállítani a fogyasztói bizalmat.

A gazdasági újjáépítés folyamata várhatóan évekig eltart, egyes szektorok számára nehezebb lesz az út, és a sikerhez a fogyasztói bizalom visszaszerzésén keresztül vezet – mondták tegnapi videoprezentációjukban a Mc­Kinsey & Company nemzetközi veze­tési tanácsadó szakértői.

Európa kilátásai pillanatnyilag gyengébbnek látszanak, mint Kínáé és az Egyesült Államoké, mert nagyobb a visszaesés és a félelem.

Itt várható a legkésőbbi visszatérés a járvány előtti gazdasági teljesítményhez, 2023 harmadik negyedévére. A gazdaság iránti fogyasztói bizalom az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Spanyolországban gyengült a múlt hónapban, a németeknél és az olaszoknál stabilizálódott, és csak Portugáliában javult valamelyest.

A hangulat az, ami számít, és ez most rosszabb Európában, mint az Egyesült Államokban és Kínában

– mondta Sebastian Stern, a McKinsey hamburgi szenior partnere. „Nemcsak a kilábalásra kell gondolni, hanem arra is, milyen lesz az európai gazdaság strukturális versenyképessége a válság után” – tette hozzá.

Fotó: Marco Cantile/LightRocket via Getty Images

A sokk országonként, sőt régiónként is különböző mértékben érinti az egyes szektorokat, társadalmi csoportokat és korosztályokat, ezért a kormányoknak mélyreható helyi kárelemzésre lesz szükségük, és arra, hogy saját utakat találjanak.

Például Németországban a feldolgozóipart éri a legnagyobb csapás, a briteknél a kereskedelmet, a franciáknál az építőipart. A közös elem Európában, hogy a gazdasági visszaesést túlnyomóan a kereslet zuhanása okozza, és nehezebben fognak kikeveredni a kátyúból azok a szektorok, amelyek már korábban is strukturális problémákkal küszködtek, mint például az autóipar. Gyorsan magukhoz térhetnek a biztosítók, az energiaszektor vállalatai, a közszolgáltatók és az ingatlanszektor. A repülés, a szállásadás-vendéglátás és a feldolgozóipar különböző ágazatai strukturális átalakításokra és üzleti modelljük átgondolására kényszerülnek.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.