A koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet gazdasági következményei Magyarországon azonnal és közvetlenül érintettek számos, személyes szolgáltatást nyújtó egyéni vállalkozót – írja tájékoztató oldalán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Vannak olyan tevékenységek, amelyek profitálnak a mostani időszakból (pl. futárszolgáltatás), ugyanakkor sok esetben az azonnali kereslet-visszaesés volt a jellemző (pl. fodrászok, kozmetikusok). A KSH-nak az egyéni vállalkozások nyilvántartásával összekötött gazdasági szervezetek regiszterében napi szinten nyomon követhető, hogy hány vállalkozó döntött tevékenységének szüneteltetése mellett. A fertőzés továbbterjedésének megakadályozása érdekében tett intézkedések hatására a szüneteltetések száma 2020 márciusának második felében már jelentősen nőtt, április 1-jére pedig hatalmas ugrást tapasztaltunk. Április végén ugyan szintén egy, a szezonálisnál nagyobb növekedés volt tapasztalható, ám a május 1-jei csúcs már jóval kisebb az előző havinál.
A hónapon belüli eloszlás természetes, mivel több adónemnél az adózás naptári hónaphoz kötött, és sokan döntenek úgy, hogy a szüneteltetést hónap végén kezdeményezik. Ugyanakkor az adatokat más hónapokkal összevetve látványossá válik a mostani időszak kiugró értéke.
Január 1. és május 1. között több mint ötszörösére nőtt a szüneteltetők száma az előző év azonos időszakához képest, idén ugyanis összességében 61 ezren, ezen belül március 1. óta 49 ezren döntöttek a szüneteltetés mellett.
A veszélyhelyzet a különböző tevékenységeket végzőket eltérően érinti. Számos területen a vállalkozók digitálisan folytatni tudják munkájukat (pl. nyelvoktatás), viszont a személyes kontaktust igénylő szolgáltatások esetében látszik, hogy az egyéni vállalkozók közül többen felfüggesztették a tevékenységüket.
A legtöbb szüneteltetés a fodrászat, szépségápolás területén fordul elő, arányaiban viszont leginkább a járművezető-oktatókat érintette.
A fentiekben a szüneteltetést mint folyamatot mutattuk be, azaz arra koncentráltunk, hogy idén eddig hányan döntöttek a szüneteltetés mellett. Ugyanakkor a tevékenység folytatásának engedélyezését a szüneteltetés után ismételten lehet igényelni. Jelenleg még nem ez a jellemző, de előfordul. A fentiekre tekintettel bemutatjuk, hogy jelenleg összesen hányan szüneteltetik a tevékenységüket.
Elképzelhető, hogy az adatok kiugró értékeit tompították a március 11-én kihirdetett vészhelyzet óta meghozott kormányrendeletek. A tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozók számának május 1-jei, mérsékelten magas szintje a körülményekhez képest biztató, remélhetőleg a június 1-ei számok további korrekciót hoznak.
Azzal, hogy az egyéni vállalkozók a szüneteltetés mellett döntenek, egy pozitív várakozást is kifejeznek arra vonatkozóan, hogy megfelelő piaci-működési környezet esetén folytatják a tevékenységüket.
2020 január 1. és május eleje között mintegy 12 ezer egyéni vállalkozó döntött úgy, hogy a szüneteltetés helyett folytatja tevékenységét. Közülük 8,7 ezren 2020 márciusa óta hozták meg döntésüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.