A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) a legális vállalkozók érdekképviseleti szervezete, így érthetően azokat a cégeket képviseljük, amelyek a szabályokat betartva, azokat nem kijátszva működnek a piacon. Ebből a szempontból a tagságunk egy részének valóban gondot okoz, hogy míg ők rendben fizetik a munkaadói és a béren keresztül a munkavállalói közterheket, addig más cégek az alkalmazottak bejelentése helyett a dolgozóikat katás vállalkozóvá minősítve tetemes költségcsökkentést tudnak elérni, ezzel inkorrekt, esetleg jogszerűtlen versenyelőnyt szereznek – fejtette ki a Világgazdaságnak Perlusz László, a szervezet főtitkára.
A szakember szerint
Nagyon sokan éppen a kedvezmény miatt hagytak fel a szürke- és feketemunkával, az idén pedig számos, korábban evás vállalkozásnak nyújtott ez a vállalkozási forma megoldást a továbbműködésre. Ezt a sikersztorit meg kell védeni, fenn kell tartani, és csak azokat a vadhajtásokat kell lecsípni róla, amelyek részben felelősek lehetnek azért, hogy a 2013-as 3 százalékhoz képest a legfrissebb adatok szerint az új katások 40 százaléka a munkaviszonyt otthagyva válik adóalannyá.
Perlusz László szerint az, ha növelnék a kata adótartalmát, vagy ha adminisztrációs eszközökkel megnehezítenék ennek az egyszerűségében kiváló adózási formának az igénybevételét, önmagában nem oldaná meg a rejtett munkavállalás problémáját, miközben a valódi katások terheit növelné – mindezt olyan időszakban, amikor a koronavírus-járvány miatt sok cég veszített a piacából, és nyögi az újraindulás költségeit.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.