Kezd éledezni az autóipar, és visszatér a kereslet, főként Ázsiában, de Európában is egyre nagyobb a mozgolódás. A magyarországi gyárak már újraindultak, többnél a második műszak is. Jelentős károkat okozott az ágazatnak a másfél-két hónap leállás, ugyanakkor ahogy nyitnak a forgalmazók, a kereslet is kezd ismét megjelenni
– mondta a Világgazdaságnak Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület ügyvezető főtitkára. Hozzátette, a munkaerőpiac is befolyásolja a kereslet alakulását, a járványhelyzetben ugyanis sokan elveszítették a munkájukat, ami az alsó és középkategóriás autók iránti keresletben is megmutatkozik. A prémiumkategóriás járművek piacán valamivel jobb a helyzet.
A felfutás tempója továbbra is nagy kérdés, ha gyorsulás következik be a piacon, az jelentős növekedést eredményezhet, és akár három-négy hónapon belül visszatérhetnek a gyártók a 70-80 százalékos kapacitáskihasználáshoz – az optimistább forgatókönyv szerint. Az előrejelzések bizonytalanságát főleg az okozza, hogy a vírusnak egy esetleges második hulláma ismét a startvonalra küldheti a vállalatokat.
„A júniusi és a júliusi megrendelések száma várhatóan nem lesz túl magas, a nyár folyamán 40-60 százalékos kapacitással működhetnek a gyárak. Az elmúlt években a nagy magyar autógyártók átlagosan 170-195 ezer autót állítottak elő, tavaly a szektor együttesen több mint 530 ezer járművet gyártott. Az idén jóval kevesebb autó készül el, 30-40 százalékos lehet a visszaesés” – emelte ki Kilián Csaba.
Az elmúlt hónapokban nagyon sok autóipari dolgozó veszítette el az állását, és az elbocsátási hullámnak vélhetően még nincs vége. Az ágazatban bevett gyakorlat a kilencvennapos fizetési határidő, tehát ha egy cég kap is újabb megrendeléseket, azokból csak két-három hónap múlva lesz bevétele – ez főként a kkv-knak okoz nagy gondot.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.