A koronavírus-járvány globálissá szélesedése óta nem szült akkora vitát a korlátozó intézkedések szükséges mértéke, mint a napokban. Az európai kormányok akkor még vonakodtak bevezetni a gazdaságot keményen sújtó korlátozásokat, most a kivezetésük veszélyeiről folyik parázs vita. Miután bebizonyosodott, hogy két-három hónap járványszigor a világháború óta a legnagyobb recessziót idézi elő sok gazdaságban, az elmúlt hónapban – a fertőzés új esetszámainak csökkenésével – az Atlanti-óceán mindkét oldalán megkezdték a szigor oldását. Az Egyesült Államokban azonban a múlt hétre arcot öltött a járvány második hullámának rémképe. Nem zárhatjuk le még egyszer a gazdaságot – mondta ennek ellenére a CNBC-nek Steven Mnuchin pénzügyminiszter.
Azt hiszem, megtanultuk, hogy a zárással még több bajt okozunk
– fűzte hozzá.
A korlátozások feloldása azonban nem szövetségi jogkör az Egyesült Államokban – ahogy a bevezetésük sem volt az –, a tagállamok döntenek róla.
Az elmúlt hetekben az elnöki akarattal egyezően az államok sorban oldották fel a szigort. De a múlt héten ismét felgyorsult a járvány terjedése egyebek között olyan nagy államokban, mint Florida, Kalifornia és Texas, ahol korábban kezdték el a korlátozások megszüntetését, mint másutt.
Félő, hogy a júniusi tüntetések is hozzáadhatnak a fertőzés terjedéséhez,
ráadásul még csak ezután pörög fel a választási kampány, amikor tömeggyűléseket szoktak rendezni az amerikai államokban. Nem térhetünk vissza a korábbi szokásainkhoz – figyelmeztetett Robert Redfield, a járványvédelmi központ igazgatója. „Ha az esetszámok drámaian felszöknek, szélesebb körű, a márciusihoz hasonló korlátozásokra lehet szükség.” Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy az új járványgócok könnyen ellenőrzés alatt tarthatók.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.