BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Októbertől várják a gazdaság növekedését

A járványnak csak a vírus elleni oltás vehet véget, a gazdasági teljesítmény csökkenését viszont jóval az oltóanyag kifejlesztése előtt meg lehet állítani – mondta a német gazdasági miniszter.

Rövidesen megáll a gazdasági visszaesés Németországban, és legkésőbb októbertől ismét elindul a növekedés – mondta a szövetségi kormány gazdasági minisztere egy vasárnapi lapinterjúban.

Peter Altamier a Bild am Sonntag című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy a legutóbbi nagy válság idején, 2008-2009-ben a világgazdaság teljesítménye csupán 0,1 százalékkal csökkent, Németország hazai terméke (GDP) mégis jelentősen, 5,7 százalékkal csökkent.

A koronavírus-világjárvány pedig nagyjából 4 százalékkal veti vissza a világgazdaságot, ami negyvenszeres különbség. Ezért most azért kell küzdeni, hogy járvány miatt keletkezett válság Németországban ne legyen negyvenszer súlyosabb

– mondta a miniszter.

Mindenekelőtt a belső keresletet kell ösztönözni, és meg kell akadályozni, hogy tönkremenjenek vállalkozások és megszűnjenek munkahelyek, amelyekre szükség van a növekedés beindításához.

Az általános forgalmi adó (áfa) csökkentése – 19 százalékról 16 százalékra, a kedvezményes kulcsnál 7 százalékról 5 százalékra – július 1-én megtörtént, a családok megkapják a gyermekenként 300 eurós rendkívüli támogatást, az úgynevezett családi bónuszt, és július 8-tól 9000 euró állami kedvezmény jár az elektromos autók árából. Ugyancsak július 8-tól elindul egy új, 25 milliárd eurós program, amelyben az egyéni vállalkozók, a kisebb és közepes méretű cégek akár 150 ezer euró vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak

– sorolta a miniszter.

Mint mondta,

a járványnak csak a vírus elleni oltás vehet véget, a gazdasági teljesítmény csökkenését viszont jóval az oltóanyag kifejlesztése előtt meg lehet állítani.

A visszaesés várhatóan a nyár végén meg is áll, és legkésőbb októbertől ismét növekedési pályára áll a gazdaság. Az év egészét tekintve a GDP 6 százalékkal csökkenhet, jövőre pedig már 5 százalék feletti növekedés várható – mondta Peter Altmaier.

Berlin
Fotó: AFP

Hasonlóan alakulhat a munkanélküliség is.

A járvány miatt munka nélkül maradók száma októberben érheti el a csúcsot, és novembertől lassú csökkenés várható.

A kormány arra törekszik, hogy a munkaerőpiacon 2022-ig helyreálljon a járvány előtti állapot, majd fokozatosan kialakuljon a teljes foglalkoztatottság – fejtette ki a miniszter, rámutatva, hogy eddig viszonylag kedvezőek a fejlemények, Németországban jóval kevesebben veszítették el az állásukat a járvány miatt, mint az európai szomszédság sok más országában.

Peter Altmaier a többi között hozzátette, hogy a német gazdaság kilábalását leginkább az Egyesült Államok járványügyi helyzete veszélyeztetheti. Komoly világgazdasági hatásokkal járna, ha ellenőrizhetetlenné válna a járvány Amerikában – húzta alá a miniszter.

Németországban június végén 6,2 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, ami 1,3 százalékpontos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A regisztrált munkanélküliek száma 2,853 millió volt, ami 637 ezres növekedés éves összevetésben.

A kormány több stabilizációs és növekedésösztönző programot indított a járvány hatásainak ellensúlyozására, és finanszírozásukra már kétszer átdolgozta az idei büdzsét. A parlamentben csütörtökön elfogadott új pótköltségvetés az eddigi – 2010-ben felállított 44 milliárd eurós – rekordot nagyságrendekkel meghaladó, 217,8 milliárd eurós hiánnyal számol. A hiányt teljes egészében hitelfelvétellel fedezik. A GDP-hez viszonyított államadósság így a tavalyi 59,80 százalékról 77 százalékra emelkedik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.