A kormány által meghirdetett nyári diákmunka program már több mint húszezer magyar fiatalt juttatott tisztességes fizetéshez a tanítási szünetben;
az így megszerzett munkatapasztalat lehetővé teszi akár a diákok szakmai gyakorlatának teljesítését, de nagymértékben hozzájárul a későbbi sikeres elhelyezkedéshez is
– mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a tárca csütörtöki közleménye szerint.
Az augusztus végéig tartó programban a 16-25 év közötti, nappali tagozaton tanuló diákok vehetnek részt, akik kétféle munkahelyre jelentkezhetnek. Az első típus az önkormányzati diákmunka, ebben az esetben a munkáltató a területi, települési önkormányzat és annak önkormányzati alaptevékenységet végző intézménye, vagy egyházi jogi személy lehet.
A diákok legfeljebb 2 hónapig, maximum napi 6 órában dolgozhatnak, és a szakképzettséget igénylő munkakör esetében havonta 157 950 forintot, míg a szakképzettséget nem igénylő munkakör esetében 120 750 forintot kaphatnak, ezt az összeget a kormány száz százalékban fedezi.
A második kategóriát az idényjellegű feladatokat jelentő mezőgazdaság, a turizmus és vendéglátás területén folytatott diákmunka jelenti, ahol a vállalkozások nehezebben tudnak hosszabb távon munkaerőt foglalkoztatni.
Az állam ebben az esetben is legfeljebb 2 hónapot támogat 75 százalékban, a maximális napi munkaidő viszont 8 óra.
Bodó Sándor kiemelte, hogy a kétfajta alprogram számos lehetőséget nyit meg a fiatalok előtt. Tavaly 90 különböző munkakörben (például irodai adminisztrátor, hivatalsegéd, felszolgáló, recepciós, kisállattenyésztő, gyümölcs- és zöldségfeldolgozó) foglalkoztatták őket a munkáltatók.
A 3 milliárd forintos keretösszegű program első heteiben idén az önkormányzati diákmunka dominált több mint 18 ezer fővel, a turizmus-vendéglátás területén csaknem 2 ezer, míg a mezőgazdaságban közel 300 diák dolgozik országszerte
– tette hozzá.
A programban részt venni kívánó fiatalok a területileg illetékes járási vagy fővárosi kerületi kormányhivatalok foglalkoztatási osztályánál kérhetik nyilvántartásba vételüket érvényes személyi igazolvány, lakcímkártya, diákigazolvány és a végzettséget igazoló iskolai bizonyítvány birtokában és bemutatásával.
A munkáltatók szintén a járási és fővárosi hivatalok foglalkoztatási osztályainál jelezhetik munkaerő-igényüket a program hivatalos meghirdetése óta. Létszámot mindenképpen meg kell határozniuk, szakmát, foglalkoztatási területet pedig megadhatnak.
A nyári diákmunka-programról a járási vagy fővárosi hivatalokban, és a www.munka.hu oldalon érhető el részletes tájékoztatás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.