BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Madridban a pénzbőség zavarával küzdenek

Spanyolországban egyelőre nem tudják, hogy mire fordítják majd az uniós helyreállítási alapból származó pénzt, Olaszországban viszont már a parlament előtt van a tervezet.

Szokatlan problémával szembesült a madridi kormány: sikerült az ország számára 140 milliárd eurót – amiből 43,5 milliárd vissza nem térítendő támogatás – megszerezni az EU helyreállítási alapjából, csak egyelőre nem tudják, hogy mire költsék el ezt a pénzt – értesült a Reuters.

Spanyolországban az elhúzódó belpolitikai válság miatt 2016 óta nem fogadtak el teljes éves költségvetést, így konkrét befektetési projekteket „elővarázsolni”, amelyek felszívhatják a Brüsszeltől érkező összeget, jelentős kihívás.

Pedig a koronavírus-járvány különösen súlyosan érintette az országot, az igazolt fertőzöttek száma meghaladja a 640 ezret, a halálos áldozatoké pedig a 30 ezret,

a gazdaság a második negyedévben 18,5 százalékkal zsugorodott, ennél nagyobb visszaesést Európában csak a britek szenvedtek el.

A 750 milliárdos uniós hitelcsomagból a Spanyolországra eső 140 milliárdból ráadásul 43 milliárdot a következő két évben kapnak meg – ez az összeg megegyezik az éves állami kiadások 8 százalékával.

Nem könnyű értelmesen elkölteni ezt a pénzt

– mondta egy forrás a brit hírügynökségnek, de Madrid fogadkozik, hogy betartja az EU által szabott határidőket, és eleget tesz a követelményeknek.

Fotó: Joan Valls/Urbanandsport/NurPhoto

Más források szerint a legfőbb támogatandó projekteket már kijelölték, de részletekbe nem bocsátkoztak.

Az Európai Bizottság javaslata alapján a gazdaság talpra állítására kapott pénzt a zöldenergia, a közlekedés és a digitalizáció fejlesztésére kellene fordítani.

A helyreállítási tervet Pedro Sánchez kormányfő hivatala felügyeli majd egy vállalatvezetőkből létrehozott tanácsadó csoport bevonásával.

Minden tagállamnak október 15-ig kell benyújtania a reformterveit Brüsszelnek,

és fel kell vázolnia, mely fontosabb projektek élveznek prioritást.

A helyreállítási alapon kívül az EB jóváhagyott 21 milliárd eurónyi kedvezményes kölcsönt is Spanyolországnak, amelyből a munkaerőpiac stabilitásának fenntartását finanszírozhatják. Ez nagy könnyebbség a pénzügyminisztériumnak, amely hónapokon keresztül kénytelen volt kölcsönöket felvenni a munkabér-hozzájárulás kifizetéséhez.

A hitelfelvétel üteme csak szeptemberben lassult le, annak köszönhetően, hogy a költségvetési bevételek meghaladták a vártat. Mindennek ellenére a központi bank csak 4,1–7,3 százalékos növekedésre számít jövőre, és előrejelzése szerint a gazdaság kibocsátása még 2022 végén is 6 százalékkal lesz kisebb a járvány előttinél.

A spanyolok 140 milliárd eurót kapnak kölcsön és támogatás formájában

Oscar Arce vezető közgazdász úgy véli, még a legjobb forgatókönyv megvalósulása esetén is csak 2 százalékponttal javítja az uniós alap a GDP-növekedést középtávon, de a siker attól függ, hogy a megfelelő befektetési projekteket választják-e ki.

Spanyolországot megelőzve Olaszország az uniós alap legnagyobb kedvezményezettje,

Róma 209 milliárd eurót kap,

és a kormány a múlt héten már be is nyújtotta a parlamentnek a helyreállítási program alapelveit.

A dokumentumban a The Local beszámolója szerint szerepel a középosztály adóterheinek csökkentése és a gazdasági növekedés éves ütemének növelése a válság előtti átlagos 0,8-ről 1,6 százalékra.

Az olasz kormány azt reméli, hogy a pénzből megoldhatják az ország néhány elhúzódó problémáját is, de főleg a digitalizáció, az innováció és növekedés, a karbonkibocsátás, a közlekedési infrastruktúra, az oktatás, a társadalmi kohézió és a nemek közötti egyenlőség, valamint az egészségügy területére összpontosítanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.